NBA

Νάγκετς - Μπλέιζερς 111-106: Ασταμάτητος Γιόκιτς, πάτησε με 41αρα το Πόρτλαντ

Ο Νίκολα Γιόκιτς των Νάγκετς μαζι με τον Ένες Καντέρ των Μπλέιζερς
Ο Νίκολα Γιόκιτς των Νάγκετς μαζι με τον Ένες Καντέρ των Μπλέιζερς Ⓒ 2021 DAVID ZALUBOWSKI/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να κάνει μαγικά πράγματα και να σταματάει στους 41 πόντους, οι Νάγκετς επιβλήθηκαν με 111-106 των Μπλέιζερς. Μόλις 1 λάθος σε 48 λεπτά έκαναν οι Νάγκετς!

Ο Νίκολα Γιόκιτς πραγματοποίησε ακόμα μία εμφάνιση επιπέδου MVP και αυτό ήταν απλώς ό,τι χρειάζονταν οι Νάγκετς για να επιβληθούν με 111-106 των Μπλέιζερς, σε ένα σπουδαίο παιχνίδι.

Ο Σέρβος σέντερ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 41 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και μαζί με τον Τζαμάλ Μάρεϊ (24 πόντοι) και τον Μάικλ Πόρτερ (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ), οδήγησαν το Ντένβερ σε μία δύσκολη νίκη.

Μία νίκη που κλείδωσε στην τέταρτη περίοδο όταν έπειτα από ένα ντέρμπι για πάνω από 40 λεπτά το Ντένβερ ξέσπασε και χάρη σε ένα σερί 8-0 μετέτρεψε το εύθραυστο 93-92 υπέρ του σε 101-92 με 2 λεπτά να μένουν για το φινάλε, ευστοχώντας στο τέλος στις βολές που έπρεπε για να "κλειδώσει" την νίκη.

Για τους Μπλέιζερς, ο Ντέμιεν Λίλαρντ είχε 25 πόντους και 13 ασίστ, ο Καρμέλο Άντονι 24 πόντους και ο Ντέρικ Τζόουνς 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-25, 57-57, 78-78, 111-106

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μπάρτον 9 (7 ριμπάουντ), Πόρτερ 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γιόκιτς 41 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μόρις 8 (2), Μάρεϊ 24 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ). Νιάζι 10 (2), Χάρτενσταϊν 4, Καμπάσο 3 (1)

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Κόβινγκτον (0/5 σουτ), Τζόουνς 18 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καντέρ 16 (14 ριμπάουντ), Λίλαρντ 25 (4/11 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 λάθη), Τρεντ 18 (4/11 τρίποντα), Άντονι 24 (3), Λιτλ, Χουντ 2, Σάιμονς 3 (1)

Photo Credits: ⓒ 2021 David Zalubowski/ Associated Press