EUROCUP

Μπουργκ - Άρης 72-65: Πάλεψε, επέστρεψε, αλλά λύγισε στο τέταρτο δεκάλεπτο

ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGAPRESS / EUROKINISSI

Ο Άρης επέστρεψε από το -19, προσπέρασε στο σκορ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο λύγισε στο τέταρτο δεκάλεπτο από την Μπουργκ και ηττήθηκε στην Γαλλία με 72-65 για την 7η αγωνιστική του EuroCup.

Ο Άρης πάλεψε, επέστρεψε από το -19, ωστόσο λύγισε στο τέταρτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε στην Γαλλία από την Μπουργκ με72-65 για την 7η αγωνιστική του EuroCup.

Μεγάλο ματς από τους Βασίλη Τολιόπουλο (15 πόντους, 3/7 τρίποντα), Κρις Μπάνκστον (15 πόντους, 8 ριμπάουντ) και Ρόνι Χάρελ (14 πόντους, 8 ριμπάουντ), ωστόσο η προσπάθειά τους δεν ήταν αρκετή για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Την επόμενη αγωνιστική της διοργάνωσης ο Άρης υποδέχεται την Ουλμ (22/11, 20:00), ενώ η Μπουργκ την Τουρκ Τέλεκομ (21/11, 20:30).

Στο 3-4 πλέον η ομάδα του Καστρίτη, ανέβηκε στο 5-2 η γαλλική ομάδα.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε ο Άρης στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού στην Γαλλία. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπουργκ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, την ώρα που η ομάδα της Θεσσαλονίκης έψαχνε τα πατήματά της. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι ο Άρης δεν βρήκε σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά. Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Καστρίτη εμφανίστηκαν αλλαγμένοι και ξεκίνησαν να ροκανίζουν την διαφορά. Ο Κρις Μπάνκστον ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι εξαιρετικός και βοήθησε τόσο στο σκοράρισμα όσο και στον τομέα των ριμπάουντ. Ο Άρης που δεν είχε ευστοχήσει σε τρίποντο στο πρώτο δεκάλεπτο, βρήκε το πρώτο σουτ από τον Καρ και το δεύτερο από τον Βασίλη Τολιόπουλο. Ο Έλληνας γκαρντ σκόραρε για τρεις στην εκπνοή του ημιχρόνου και έστειλε την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (34-37), με τους κίτρινους να επιστρέφουν από το -19 (23-4).

Το παιχνίδι πλέον είχε χαρακτήρα ντέρμπι με τον Άρη να περνά μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (37-39). Το ματς ήταν ισορροπημένο στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να μπαίνει στην εξίσωση. Η Μπουργκ προσπέρασε εκ νέου και διεκδίκησε από θέση ισχύος τη νίκη στην τελευταία περίοδο (53-49). Ένα προσωπικό σερί πέντε πόντων του Ρισασέ έστειλε τους Γάλλους στο +11 στο τέταρτο δεκάλεπτο (65-54) και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Μπουργκ, που παρά τη νέα προσπάθεια του Άρη για ανατροπή, πήρε τη νίκη με 72-65.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βικλίκι, Χάτζιτς, Κλιβάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-8, 37-34, 53-49, 72-65

ΜΠΟΥΡΓΚ (Φαθού): Λούις 7 (8 ριμπάουντ), Μπράουν 10 (2/6 τρίποντα), Σάλας 9 (3 ριμπάουντ), Χανίφι, Κούρμπι 2, Ρισασέ 16 (2/3 τρίποντα), Μόργκαν 12 (5 ασίστ, 5κλεψίματα), Ρόουλαντ, Ομενάκα, Μάικ 14 (5 ριμπάουντ), Κόκιλα 2, Ζουλιέν

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 6 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (3/7 τρίποντα), Καρ 5, Κατσίβελης 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης, Περσίδης, Ντε Σόουζα 4, Χάρελ 14 (8 ριμπάουντ), Καλόγηρος, Μπάνκστον 15 (8 ριμπάουντ), Γκάλινατ 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουργκ: 17/30 δίποντα (56%), 7/24 τρίποντα (29%), 17/26 βολές (65%), 37 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 22/38 δίποντα (57%), 5/25 τρίποντα (20%), 6/12 βολές (50%), 34 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 18 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης υποδέχεται την Ουλμ (22/11, 20:00), ενώ η Μπουργκ την Τουρκ Τέλεκομ (21/11, 20:30).