NBA

Μπουλς - Γουόριορς 128-129: Τρομερό φινάλε με μεγάλο σουτ του Λι

Ο Λι πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη των Γουόριορς κόντρα στους Μπουλς
Ο Λι πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη των Γουόριορς κόντρα στους Μπουλς AP PHOTO/NAM Y. HUH

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε κόντρα στους Μπουλς, με τον Ντάμιον Λι να βάζει ένα μεγάλο σουτ στα 2.3'' για το τέλος και να δίνει την πρώτη νίκη για φέτος στην ομάδα του.

Πολύ μεγάλη νίκη για τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, οι οποίοι με ένα μεγάλο σουτ του Ντάμιον Λι, κατάφεραν να ξεφύγουν από την τρίτη τους ήττα για φέτος και να αποδράσουν από το United Center των Σικάγο, επικρατώντας με 129-128.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται υπέρ τους (27-24), όμως οι "Πολεμιστές" με ένα επιμέρους 36-29 στο δεύτερο 12λεπτο και έναν Στέφεν Κάρι που πραγματικά "έκαιγε" έξω από τα 7,25μ. κατάφεραν να δώσουν τη δική τους ηχηρή απάντηση μέσα στο United Center.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, με τους Μπουλς να τρέχουν ένα σερί 9-0, με δύο τρίποντα του Λαβίν και ένα του Πόρτερ, επιστρέφοντας ουσιαστικά στο παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, με αποτέλεσμα να κριθεί κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Συγκεκριμένα, με το σκορ να βρίσκεται στο 126-126, οι Μπουλς κέρδισαν βολές με τον Ζακ Λαβίν να ευστοχεί και στις δύο και να κάνει το 128-126. Στα 2.3'' για το φινάλε, οι Γουόριορς έκαναν επαναφορά, η μπάλα πήγε στον Λι και εκείνος "πυροβόλησε" για τρεις, δίνοντας το προβάδισμα και την πρώτη νίκη στην ομάδα του για φέτος (129-128).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-24, 56-60, 97-93, 128-129

ΜΠΟΥΛΣ: Γουίλιαμς, Μάρκανεν 23, Κάρτερ Τζούνιορ 22 (13 ριμπάουντ), ΛαΒίν 33 (7 ριμπάουντ) Γουάιτ 20 (7 ριμπάουντ), Πόρτερ 12, Τέμπλ 2, Σατοράνσκι 3, Χάτσισον 7

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γουίγκινς 19 (9 ριμπάουντ), Άντερσον 5, Γουάισμαν 7, Ούμπρε 8, Κάρι 36 (6 ασίστ), Λούνει 8, Μούλντερ 7, Πόουλ 10, Πασκάλ 15, Λι 12, Γουαναμέικερ 2, Μπέιζμορ