NBA

Μπλέιζερς - Νάγκετς 115-126: Το Ντένβερ στα ημιτελικά με σούπερ Γιόκιτς

Ο Νίκολα Γιόκιτς στο Game 6 με τους Μπλέιζερς
Ο Νίκολα Γιόκιτς στο Game 6 με τους Μπλέιζερς Ⓒ 2021 CRAIG MITCHELLDYER/ASSOCIATED PRESS

Οι Ντένβερ Νάγκετς έφυγαν με το διπλό από το Πόρτλαντ καθώς επικράτησαν των Μπλέιζερς 126-115, έκαναν το 4-2 στη σειρά και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Δυτικής Περιφέρειας. Τρομερή εφμάνιση από τον Νίκολα Γιόκιτς ο οποίος πέτυχε 36 πόντους με 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Στα ημιτελικά της Δυτικής Περιφέρειας του NBA προκρίθηκαν οι Νάγκετς, καθώς έφυγαν με το μεγάλο διπλό από το Πόρτλαντ επικρατώντας 126-115 των Μπλέιζερς. Πλέον θα περιμένουν λίγη ώρα να μάθουν με ποιον θα παίξουν, αφού το Game 6 των Σανς με τους Λέικερς βρίσκεται σε εξέλιξη. Το Φοίνιξ είναι μπροστά με 3-2.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ και τον Ντέμιαν Λίλαρντ να δείχνει αποφασισμένος να ισοφαρίσει σε 3-3 και να στείλει τη σειρά σε 7ο παιχνίδι, παρά τον τρομερό Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ που στην πρώτη περίοδο είχε 22 πόντους μέσα σε 9 λεπτά και πάλευε ουσιαστικά μόνος του. Έχοντας γρήγορο ρυθμό στην επίθεση και παίζοντας αρκετά καλή άμυνα στα πρώτα 24 λεπτά αγώνα, οι Μπλέιζερς ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν ένα καλό προβάδισμα της τάξεως των επτά πόντων, λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους (68-61).

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο μέρος το Ντένβερ μπήκε αποφασισμένο να γυρίσει το ματς και με σημαντικά καλάθια του Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ στην αρχή και έπειτα του Νίκολα Γιόκιτς, κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά και να περάσει και μπροστά στο σκορ, στα πρώτα λεπτά του τέταρτου και τελευταίου δωδεκαλέπτου. Μάλιστα, με μεγάλα τρίποντα του Μόρις και Πόρτερ ανέβασαν την διαφορά στο +9, ενώ την διατήρησαν μάλιστα μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νίκολα Γιόκιτς με 36 πόντους από 11/18 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο , 5 λάθη, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ με 26 πόντους, από 6/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στους 10 σταμάτησε ο Φακούντο Καμπάτσο.

Όσο για τους ηττημένους, ο Ντέμιαν Λίλαρντ έβαλε 28 πόντους από 5/9 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 9/9 βολές, με 13 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ από 21 σημείωσε ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-29, 68-61, 101-98, 115-126

ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ: Πάουελ 17, Κόβινγκτον 11 (10 ριμπάουντ), Νούρκιτς 13 (7 ριμπάουντ), Λίλαρντ 28 (8/20 σουτ, 13 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 21 (2/8 τρίποντα), Άντονι 14, Χόλις-Τζέφερσον 2, Σίμονς 9, Λιτλ, Λιφ, Μπλέβινς

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μάικλς Πόρτερ Τζ. 26 (6/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκόρντον 13 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόκιτς 36 (11/18 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο , 5 λάθη), Ρίβερς 7, Καμπάτσο 10 (2/5 σουτ), Μίλσαπ 2, Μόρις 22 (9 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Γκριν 10 (9 ριμπάουντ), Χάρισον, Χάουαρντ