NBA

Μπλέιζερς - Μπουλς 112-107: Σούπερ Πόρτλαντ με ανατροπή από το -20

Ο Ντέμιεν Λίλαρντ με την φανέλα των Μπλέιζερς
Ο Ντέμιεν Λίλαρντ με την φανέλα των Μπλέιζερς Ⓒ 2021 ERIC CHRISTIAN SMITH/ ASSOCIATED PRESS

Οι Μπλέιζερς έδειξαν ότι έχουν σφυγμό και πραγματοποιώντας μεγαλειώδη εμφάνιση κόντρα στους Μπουλς επέστρεψαν από το -20 και πήραν την νίκη με 112-107.

Οι Μπλέιζερς είναι εδώ. Σε ένα παιχνίδι που ελπίζουν να αποτελέσει την αρχή για καλύτερες ημέρες, οι Μπλέιζερς επιβλήθηκαν με 112-107 των Μπουλς, ανατρέποντας διαφορά 20 πόντων (43-63 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου).

Το Πόρτλαντ έδειξε - ίσως για πρώτη φορά φέτος - χαρακτήρα και έδωσε ένα μάθημα στους Μπουλς, που φάνηκε να... ψηλώνουν απότομα. Ακόμα κι έτσι πάντως το Σικάγο είχε την τύχη στα χέρια του, ωστόσο με το σκορ στο 108-107 και 12 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν αστόχησε σε σουτ από τα 4 μέτρα, ενώ λίγο αργότερα, με το σκορ στο 110-107, ο Ζακ ΛαΒίν αστόχησε σε τρίποντο, αποτυγχάνοντας να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ντέιμιεν Λίλαρντ είχε 22 πόντους (αλλά με 6/18 σουτ) και 10 ασίστ για τους Μπλέιζερς, με τους Γιουσούφ Νούρκιτς και Νόρμαν Πάουελ να έχουν από 18 πόντους και τον Λάρι Νανς (που ήταν καθοριστικός στην τρίτη περίοδο) 16 πόντους.

Για τους Μπουλς, που παρατάχθηκαν για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς τον Νίκολα Βούτσεβιτς, ο ΛαΒίν είχε 30 πόντους, ο ΝτεΡόζαν 22 πόντους και ο Λόνζο Μπολ 17 πόντους.