NBA

Μπλέιζερς - Γουόριορς 108-106: Ο Λίλαρντ μίλησε στο τέλος

Ο Ντέμιεν Λίλαρντ των Μπλέιζερς
Ο Ντέμιεν Λίλαρντ των Μπλέιζερς Ⓒ 2021 MICHAEL AINSWORTH/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Λίλαρντ να σημειώνει τους 10 από τους 22 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, το τρίποντο της νίκης και να κερδίζει ένα κρίσιμο επιθετικό φάουλ στο τέλος, οι Μπλέιζερς επιβλήθηκαν με 108-106 των Γουόριορς.

Ο Ντέμιεν Λίλαρντ δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα για τρεις περιόδους. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο μεταμορφώθηκε και έμελλε να είναι αυτός που οδήγησε τους Μπλέιζερς στην νίκη με 108-106 επί των Γουόριορς.

Ο Λίλαρντ έμεινε στους 22 πόντους με 6/17 σουτ. Οι 10 από αυτοί τους πόντους όμως ήρθαν στην τέταρτη περίοδο, με το τελευταίο του τρίποντο να κάνει το σκορ 108-106. Στην επόμενη φάση μάλιστα κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Ντρέιμοντ Γκριν με 3.3 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, αφού στάθηκε κάτω από το καλάθι σε διείσδυση του δεύτερου, με τον Ρόμπερτ Κόβινγκτον να αστοχεί στο τέλος σε δύο βολές, αλλά να μην έχει σημασία.

Ο Καρμέλο Άντονι με 22 πόντους και οι Κόβινγκτον και Γκάρι Τρεντ έχοντας από 15 πόντους πρόσφεραν σημαντικές λύσεις στο Πόρτλαντ.

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 35 πόντους και ο Άντριου Γουίγκινς 15 πόντους (αλλά με 6/15 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-29, 55-56, 82-80, 108-106

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Κόβινγκτον 15 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζόουνς 8 (2), Καντερ 11 (14 ριμπάουντ), Λίλαρντ 22 (6/17 σουτ, 3/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τρεντ 15 (6/16 σουτ, 1/8 τρίποντα), Άντονι 22 (2), Λιτλ 2, Χουντ 5 (1/5 τρίποντα, Σάιμονς 8 (2)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μπέιζμορ 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίγκινς 14 (6/15 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούνι 9 (8 ριμπάουντ), Κάρι 35 (5/14 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πασκάλ 3 (1/7 σουτ), Τοσκάνο-Άντερσον 3 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γουάισμαν 6, Γουαναμέικερ 3, Λι 10 (2/7 τρίποντα), Μέλντερ 6 (2)

Photo Credits: ⓒ 2021 Michael Ainsworth/ Associated Press