Μπασκόνια - Βαλένθια 71-70: Με ανατροπή οι Βάσκοι, ξανά στο κυνήγι της οκτάδας

Ο Λούκα Βιλντόσα αποτελεί ιθύνοντα νου της Μπασκόνια τα τελευταία χρόνια από τη θέση του πόιντ γκαρντ
Ο Βιλντόσα με τη φανέλα της Μπασκόνια EUROKINISSI

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στη Βιτόρια το βράδυ της Τρίτης (29/12), με τη Μπασκόνια να λυγίζει στις λεπτομέρειες τη Βαλένθια (71-70) έχοντας επιστρέψει από το -17.

Με ισπανικό ντέρμπι έκλεισε ο πρώτος γύρος της κανονικής περιόδου της EuroLeague για τη Μπασκόνια και τη Βαλένθια, οι οποίες πάλεψαν στη Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα το βράδυ της Τρίτης (29/12) για την 17η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Στο τέλος χαμογέλασαν οι Βάσκοι (71-70) που βρέθηκαν να χάνουν με 17 στη δεύτερη περίοδο και με 15 στην τρίτη. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς έκανε την αντεπίθεσή της, με τους Πολονάρα - Γκεντράιτις να ηγούνται και πήρε την όγδοη νίκη της σε 16 αγώνες.

Την ίδια ώρα η Βαλένθια έπεφτε στο 10-7, έμενε όμως στην οκτάδα, με τον Νίκολα Κάλινιτς να είναι ο κορυφαίος της και τον Φερνάντο Σαν Εμετέριο να ακολουθεί. Δεν υπήρξε άλλος διακριθέντας, με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να μένει πολύ χαμηλά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ματς ξεκίνησε εδιαλτικά για τη Μπασκόνια, που είχε 1/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα και τέσσερα λάθη στο έβδομο λεπτό, με αποτέλεσμα η Βαλένθια να χτίσει προβάδισμα 13 πόντων (9-22) και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο σε αυτή την απόσταση (17-30). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν έως το +17 (23-40), πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα οκτώ πόντων (39-47), όμως τα 2/14 τρίποντα των γηπεδούχων ήταν ένας αριθμός που δύσκολα θα επαναλαμβανόταν στο δεύτερο μέρος. Έτσι κι έγινε.

Τη στιγμή που ο Κάλινιτς έγραφε το 41-56 στο 24', ξεκινούσε η αντεπίθεση της Μπασκόνια. Χένρι και Γκεντράιτις ηγήθηκαν για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο 55-58, πριν ο Λιθουανός κι ο Πίτερς βάλουν από ένα τρίποντο για το προσπέρασμα της ομάδας τους (61-58) στο 32'. Η Βαλένθια δεν εκμεταλλεύθηκε τις διαφορές της, τις έχασε με άνεση, η Μπασκόνια έκανε την ανατροπή, δεν έβρισκε όμως τρόπο για να ξεφύγει.

Ο Πολονάρα έβαλε μεγάλο σουτ για το 71-68 στο 38', ο Χέρμανσον μείωσε στον πόντο (71-70) με βολές στα 29", όμως ο Χένρι "έφαγε" πολύ χρόνο και δεν άφησε στη Βαλένθια αρκετό για το σουτ της νίκης. Ο Κάλινιτς το πήρε από πολύ μακριά, η μπάλα δεν πλησίασε καν τη στεφάνη και οι Βάσκοι πήραν μια σπουδαία νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Μόγκουλκοτς, Κλιβάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-30, 39-47, 55-58, 71-70

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 11 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Τζεκίρι 2 (1/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χένρι 9 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 4, Φαλ 2, Πίτερς 11 (3), Ντράγκιτς, Γκεντράιτις 14 (4/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πολονάρα 18 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Κούρουτς

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 10 (2/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πουέρτο, Λαμπεϊρί 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Τόμπι 3 (1), Κάλινιτς 16 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντούμπλιεβιτς 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σαν Εμετέριο 11 (3/3 δίποντα, 5/5 βολές), Γουίλιαμς 9 (1), Χέρμανσον 9 (1), Σάστρε

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 20/36 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 7/9 βολές, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 18/30 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 10/13 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική, την πρώτη του β' γύρου της κανονικής περιόδου, η Μπασκόνια θα υποδεχθεί την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (7/1 στις 22:00), ενώ η Βαλένθια θα παίξει εκτός έδρας με τη Μπαρτσελόνα (7/1 στις 22:00).