Μπασκόνια - Βαλένθια 62-77: Κυριάρχησε στον ισπανικό εμφύλιο και κάλυψε το -14 του α' γύρου

MIGUEL ANGEL POLO / VALENCIA BASKET

Η Βαλένθια κυριάρχησε στον ισπανικό βορρά και επιβλήθηκε επί της Μπασκόνια με 77-62 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Η Βαλένθια επικράτησε στον ισπανικό βορρά επί της Μπασκόνια με 77-62 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η ομάδα του Μουμπρού, με το μεγάλο διπλό στη χώρα των Βάσκων, κάλυψε τη διαφορά των 14 πόντων της αναμέτρησης του πρώτου γύρου και είναι εκείνη από πάνω σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η Βαλένθια αμύνθηκε σε κοντινές αποστάσεις, υποχρεώνοντας το σύνολο του Ιβάνοβιτς σε μακρινά - και πολλές φορές βεβιασμένα - σουτ (1/14 τρίποντα στο ημίχρονο). Έκλεισε την πρώτη περίοδο με τη διαφορά στο τρίποντο και από εκεί και πέρα “χτυπούσε” την ομάδα του Ιβάνοβιτς στο τρανζίσιον. Εκτόξευση της διαφοράς στους 16 πόντους (45-29 στο ημίχρονο) και διαχείριση με την επανέναρξη. Η Μπασκόνια βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, αλλά η ομάδα του Μουμπρού δεν σταματούσε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, φτάνοντας στο μεγάλο διπλό, παρά το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο της Μπασκόνια που άγχωσε τους φιλοξενούμενους.

Οι νικητές είχαν πολλούς πρωταγωνιστές (Τζόουνς με 12 πόντους, Οτζελέγιε με 11), με κορυφαίο όλων τον Μπράντον Ντέιβις με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Τσίμα Μονέκε ήταν εξαιρετικός για την Μπασκόνια με 16 πόντους και αποτελούσε μόνιμη απειλή για την Βαλένθια που τον περιόρισε με επιτυχία και έφυγε νικήτρια από την Μπουέσα Αρένα.

Η Βαλένθια “χαιρέτησε” τη χώρα των Βάσκων, ανέβηκε στο 12-11, έπιασε τη Μπασκόνια και έκανε ακόμα ένα βήμα για το πρόκρισή της στα Play-In. Οι γηπεδούχοι στραβοπάτησαν σε κρίσιμο σημείο και απώλεσαν το μικρό πλεονέκτημα που είχαν υποδεχόμενοι τους “πορτοκαλί” στο σπίτι τους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν "μουδιασμένες" στην αναμέτρηση με το πρώτο καλάθι να έρχεται με τη συμπλήρωση δύο λεπτών. Αμφότερες Μπασκόνια και Βαλένθια αμυνόντουσαν σε κοντινές αποστάσεις, με τα μακρινά σουτ να αποτελούν τις λύσεις τόσο για τους γηπεδούχους, όσο και για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Μουμπρού έβαλε υπομονή στο παιχνίδι της, πήρε σωστές αποφάσεις και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με τρεις πόντους (16-13).

Ίδια ιστορία και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Βαλένθια να διευρύνει τη διαφορά απ' τα πρώτα, κιόλας, και να "χτυπά" τη Μπασκόνια στο τρανζίσιον. Η αστοχία και οι βιαστικές αποφάσεις στην εκτέλεση πλήγωσαν την ομάδα του Ιβάνοβιτς που μπήκε στα αποδυτήρια με 16 πόντους στην "πλάτη" (29-45).

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά στην τρίτη περίοδο, αλλά η Βαλένθια δεν σταματούσε να σκοράρει με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελική ευθεία του ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους δέκα πόντους (48-58). Η ομάδα του Μουμπρού αγχώθηκε λόγω της εξαιρετικής εικόνας της Μπασκόνια στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά δεν "λιποθύμησε", επικρατώντας με 77-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 29-45, 48-58, 62-77

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Γιούρας, Ράντοβιτς.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 7, Ραϊέστε 2, Σεντεκέρσκις 5 (6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 10, Μίλερ-ΜακΙντάιρ 2 (ριμπάουντ), Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ, Κότσαρ 4, Κοστέλο 7, Μονέκε 16 (5 ριμπάουντ), Θίοντορ 9

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 7, Ρόιβερς, Πραντίγια 2, Άντερσον 8, Λόπεθ-Αροστέγκι 5, Τζόουνς 12 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ίνγκλις 8, Ρόμπερτσον, Ντέιβις 19 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάνγκος, Οτζελέγε 11, Ντέιβις 19 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόβιτς 5.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 15/30 δίποντα, 5/31 τρίποντα, 17/18 βολές 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 13 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 21/40 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 8/9 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη, 21 φάουλ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην έβδομη διαβολοβδομάδα της EuroLeague και την 24η αγωνιστική, η Μπασκόνια στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει την Μπάγερν (30/1 στις 21:00), ενώ η Βαλένθια τίθεται αντιμέτωπη με τον Ερυθρό Αστέρα στην Stark Arena (30/1 στις 21:00).