Μπασκόνια - Μπαρτσελόνα 71-72: Ανατροπή και τέταρτη σερί νίκη

Ο Άλεξ Αμπρίνες της Μπαρτσελόνα
Ο Άλεξ Αμπρίνες της Μπαρτσελόνα EUROKINISSI

Την τέταρτη σερί νίκη της στη EuroLeague πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, που γύρισε στο φινάλε το ματς, επικράτησε της Μπασκόνια στη Βιτόρια και πάτησε στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 5-1.

Με σούπερ Μίροτιτς και ανατροπή στο φινάλε, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς και να πάρει το διπλό στη Βιτόρια, επικρατώντας της Μπασκόνια με 72-71. Τέταρτη συνεχόμενη νίκη στη EuroLeague για τους Καταλανούς του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που ανέβηκαν στο 5-1 και έπιασαν την πρώην ομάδα του Λιθουανού, τη Ζάλγκιρις Κάουνας, στην κορυφή της κατάταξης.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες φάνηκαν να είναι αγχωμένες επιθετικά και με ένα παιχνίδι ελευθέρων βολών, η Μπαρτσελόνα στα πρώτα τρία λεπτά είχε το πάνω χέρι στο σκορ (20-15). Η Μπασκόνια με καλή άμυνα, κατάφερε να κλέψει μερικές μπάλες, να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και να πετύχει μερικά εύκολα καλάθια, τόσο με τον Χένρι όσο και με τον Ντράγκιτς. Η Μπαρτσελόνα όμως, ήταν αυτή που κατάφερε να κρατήσει το μικρό προβάδισμα (20-19) και να ολοκληρωθεί έτσι η πρώτη ρηχή θα λέγαμε περίοδος.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε και πολύ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σταθερά μία διαφορά τεσσάρων πόντων και τον Μίροτιτς να δείχνει εξ αρχής τις προθέσεις του, καθώς στα πρώτα 13 λεπτά είχε ήδη 9 πόντους με 4/4 δίποντα. Το ίδιο τέμπο συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, παρά τη διαφορά που πήραν οι φιλοξενούμενοι με τα τρίποντα των Αμπρίνες και Ερτέλ, με την Μπασκόνια να βρίσκει τις λύσεις, και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με μόλις δύο πόντους πίσω (37-39).

Στο δεύτερο μέρος, μπορεί να μπήκε δυνατά η Μπασκόνια ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων με τον Ντράγκιτς (40-41), η Μπαρτσελόνα όμως με τον συνήθης ύποπτο, Νικόλα Μίροτιτς και τον πανταχού παρών Μπράντον Ντέιβις ξαναπήρε το μικρό αλλά σταθερό της προβάδισμα (48-52). Οι γηπεδούχοι πάλευαν κάτω από τη ρακέτα για τα ριμπάουντ αλλά ήταν άσφαιροι έξω από τα 6,75, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να τρέξει και να βρει εύκολους πόντους. Η Μπασκόνια όμως κατά έναν μαγικό τρόπο, μπόρεσε και "έκλεψε" κάποιους πόντους, είτε με εύκολα λέι απ στον αιφνιδιασμό, είτε με κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ. Έτσι, η τρίτη περίοδος έκλεισε όπως τελείωσε και το ημίχρονο, με τη διαφορά στο καλάθι (56-58).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το ματς ξεκίνησε ουσιαστικά από την αρχή, αφού ο Πολονάρα έφερε το παιχνίδι στα ίσια και με επιμέρους σκορ 15-2, η Μπασκόνια εμφανίστηκε και πάλι στο ματς προηγούμενη με +5 (63-58), ενώ η διαφορά αυξήθηκε για πρώτη φορά στο +11 και μετά στο +10 (71-61) με σερί πόντους του Ντράγκιτς και του Πολονάρα. Ο χρόνος στην κλεψύδρα άδειαζε και η ομάδα του Σάρας προσπάθησε για το come back και με ένα σερί 9-0 στο τελευταίο λεπτό, έφερε τη διαφορά στον πόντο (71-70). Η τελευταία επίθεση ήταν στα χέρια των γηπεδούχων με τον Πιέρ Χένρι να αστοχεί σε λέι απ και στο τελευταίο σουτ του Πίτερς, ο Μίροτιτς του είπε "όχι", με αποτέλεσμα οι "Μπλαουγκράνα" να φύγουν με το μεγάλο διπλό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Νίκολιτς, Πίτεκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 37-39, 56-58, 71-72

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλντόσα 8 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τζέκιρι 10 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χένρι 8 (4/9 σουτ), Σεντεκέρσκις 1, Ντιόπ 0, Φαλ 11 (4/4 δίποντα), Πίτερς 0, Ντράγκιτς 15 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 4, Πολονάρα 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κούρουκς.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10 (4/10 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χάνγκα 5, Μπολμάρο 3, Σμιτς 2, Ερτέλ 5, Οριόλα 4 (7 ριμπάουντ), Αμπρίνες 10 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χίγκινς 2, Μαρτίνεθ, Κούριτς 9, Μίροτιτς 18 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Καλάθης 2 (6 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Ομαδικά στατιστικά - Μπασκόνια: 21/37 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 14/21 βολές, 29 ριμπάουντ 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 21 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Μπαρτσελόνα: 21/42 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 12/15 βολές, 29 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 18 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Την επόμενηεβδομάδα στις 5/11, η Μπασκόνια υποδέχεται τη Βιλερμπάν, ενώ η Μπαρτσελόνα τηνίδια ημερομηνία (5/11) κοντράρεται με την Άλμπα στο Βερολίνο, για την 7ηαγωνιστική της EuroLeague 2020-21.

Photo Credits: Eurokinissi