Μπασκόνια - Μπάγερν 78-71: Οκτώ λεπτά έκριναν τα πάντα

Ο Γκεντράιτις με τη φανέλα της Μπασκόνια
Ο Γκεντράιτις με τη φανέλα της Μπασκόνια EUROKINISSI

Χάρη σε ένα εντυπωσιακό οκτάλεπτο (από το 21' έως το 28'), η Μπασκόνια έβαλε τις βάσεις και κέρδισε την Μπάγερν στη Fernando Buesa Arena (78-71) για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague.

Η Μπασκόνια παραμένει ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague, μετά την εντός έδρας επικράτηση επί της Μπάγερν (78-71).

Μετά από ένα χαμηλού ρυθμού πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με εντυπωσιακή απόδοση από το 21' έως το 28' έφτασαν στο +25 (60-35), για να μπουν σε εκείνο το σημείο οι βάσεις της νίκης τους. Παρά τη μεγάλη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η γερμανική ομάδα δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, διαφύλαξε όμως το +11 (77-66) της νίκης στον α' γύρο και ξέρει ότι έχει το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Παρεμπιπτόντως, η Μπάγερν δεν είχε τον Αντρέα Τρινκιέρι στον πάγκο από το 23' κι έπειτα, λόγω της αποβολής του έμπειρου τεχνικού με δύο τεχνικές ποινές μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο μέρος στη Fernando Buesa Arena είχε αρκετά λάθη (ιδίως στην πρώτη περίοδο), ελάχιστα εύστοχα περιφερειακά σουτ (5/14 για τις δύο ομάδες) και αρκετά χαμηλό ρυθμό. Κάτι που στην πράξη φάνηκε να ευνοεί την Μπάγερν, η οποία έχει αποδειχθεί τη φετινή σεζόν πολύ πιο ικανή από την Μπασκόνια στο "πέντε εναντίον πέντε".

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι είδαν τον Τόνι Τζέκιρι (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) να τους φθείρει σημαντικά κοντά στο καλάθι, είχαν όμως την απάντηση χάρη στην εκτελστική συνέπεια που έδειξε ο Πολ Τσίπσερ (9 πόντοι με 4/4 σουτ) -εν αντιθέσει με τα 2/7 σουτ και τα 3 λάθη του Γουέιντ Μπάλντουιν. Αν δεν υπήρχε μάλιστα το τρίποντο του Πιέρια Χένρι στο 1.3'' για την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν μάλιστα να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (33-33).

Αυτό το σουτ του φάνηκε πάντως να αλλάζει άρδην τον ρυθμό, την ψυχολογία και το μομέντουμ. Μετά την ανάπαυλα, η Μπασκόνια γύρισε αγριεμένη και με εξαιρετική λειτουργία στην επίθεση πήγε μέχρι το +25 (60-35), κρατώντας την Μπάγερν με μόλις δύο βολές σε περίπου οκτώ λεπτά αγώνα. Κι από την στιγμή που οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 5/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος, όλα είχαν απλοποιηθεί σε σημαντικό βαθμό.

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που έκαναν οι φιλοξενούμενοι (έφτασαν μέχρι το -6 στο 38'), η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ. Κι αυτό γιατί οι φόργουορντ της Μπασκόνια έκαναν τη δουλειά που έπρεπε από την γραμμή των βολών και σφράγισαν τη νίκη (78-71) για την ισπανική ομάδα.

Διαιτητές: Πουκλ - Χόρντοφ - Νίκολιτς.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-33, 60-45, 78-71.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 11 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζέκιρι 15 (6/10 δίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χένρι 9 (1 τρίποντο, 10 ασίστ, 7 λάθη), Σεντεκέρσκις, Ντιόπ, Φαλ 2, Πίτερς 11 (1), Ντράγκιτς, Γκεντράιτις 15 (2), Πολονάρα 15 (2).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ Μπαμπ, Μπάλντουιν 13 (4/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 5 λάθη), Κράμερ 6 (2), Σίλεϊ 4, Ρέινολντς 18 (8/11 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούτσιτς 17 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσίπσερ 9 (4/4 σουτ), Γκιστ, Τζόνσον 4, Σίσκο, Ραντόσεβιτς (0/4 δίποντα).

Ομαδικά στατιστικά - Μπασκόνια: 17/38 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 17/25 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Μπάγερν: 23/41 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 7/8 βολές, 31 ριμπάουντ (26+5), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, η Μπασκόνια παίζει με τη Ζενίτ επί ρωσικού εδάφους (18/3, 19:00), ενώ η Μπάγερν υποδέχεται την Αναντολού Εφές (19/3, 21:30).

Photo Credits: Eurokinissi