Μπασκόνια - Μπάγερν 78-53: Τη βρήκε αδύναμη και την πάτησε

EUROLEAGUE 2022-2023 /  -
EUROLEAGUE 2022-2023 / - EUROKINISSI SPORTS

Η Μπασκόνια βρήκε την Μπάγερν χωρίς τους Βλάντιμιρ Λούτσιτς και Όγκουστιν Ρούμπιτ και δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη, επικρατώντας με 78-53 στο πλαίσιο αναμέτρησης για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Μπασκόνια εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις απουσίες των Λούτσιτς και Ρούμπιτ, επικρατώντας με 78-53 της Μπάγερν στην 12η αγωνιστική της EuroLeague. Οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 7-5, ενώ οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 4-7.

Ο Πιερία Χένρι είχε πρωταγωνιστικό ρόλο για την ομάδα του Πεναρόγια, πετυχαίνοντας double-double με 14 πόντους, 10 ασίστ, ενώ ακόμα είχε 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Ο Αγώνας

Η Μπασκόνια χρειάστηκε 4 αγωνιστικά λεπτά για να συνδεθεί με το καλάθι, αλλά κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο έχοντας πάρει ένα προβάδισμα 7 πόντων (17-10, 10'), το οποίο διπλασιάστηκε (44-30, 20') πριν την ανάπαυλα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι από την περιφέρεια μετρώντας 3/15 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο, γεγονός που τους έκανε να μείνουν αρκετά πίσω στο σκορ.

Η Μπάγερν έγινε πιο σκληρή στην άμυνα στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, δεν είχε τις λύσεις στην επίθεση για να μπει στη διεκδίκηση του ματς, ενώ στα τελευταία λεπτά η διαφορά ξέφυγε αρκετά, με τους Βαυαρούς να μένουν από δυνάμεις και ψυχολογία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Ρότσα, Παστούσιακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 44-30, 55-42, 78-53

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 5 (1), Χένρι 14 (3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 2, Μαρίνκοβιτς 9 (3/3 τρίποντα),Τόμπσον 7 (3 ριμπάουντ. 4 ασίστ), Κότσαρ 8 , Ίνοκ 10 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 14 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Γκιεντράιτις 4 (5 ριμπάουντ), Χόμες 5 (1)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουόλντεν 6 (1/6 τρίποντα) , Γουίνστον 10 , Γκιφάι 2 Χάντερ 4 (5 ριμπάουντ), Μπόνγκα 3 (1), Γιάραμαζ 2, Όμπστ 12 (4/11 τρίποντα), Τσίπσερ 2, Βίμπεργκ 2, Χάρις 2, Γκιλέσπι 8 (12 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 27/48 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 3/5 βολές, 39 ριμπάουντ ( 30 αμυντικά - 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 12/30 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 11/12 βολές, 39 ριμπάουντ ( 25 αμυντικά - 14 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 13η αγωνιστική της EuroLeague η Μπασκόνια θα αντιμετωπίσει την Εφές στην Τουρκία (14/12, 19:30), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχτεί στο Μόναχο τη Ρεάλ Μαδρίτης (13/12, 21:30).