Μπασκόνια - Μπάγερν 68-76: Βαυαρική αντεπίθεση και απόδραση από την Βιτόρια

ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ/INTIME

Η Μπάγερν πέρασε από την Βιτόρια, επικρατώντας της Μπασκόνια με 76-68 και πέτυχε την δεύτερη νίκη της σε τρία παιχνίδια στην EuroLeague, με τους Κάρσεν Έντουαρντς και Σιλβέν Φρανσίσκο να είναι οι κορυφαίοι για την ομάδα του Λάσο που έκανε τρομερή αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η Μπάγερν πήρε μία σημαντική νίκη στην έδρα της Μπασκόνια για την 3η αγωνιστική της EuroLeague με 76-68, με την ομάδα του Λάσο να κάνει την απόδραση από την Βιτόρια με πρωταγωνιστές τους Κάρσεν Έντουαρντς (14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Σιλβέν Φρανσίσκο (12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Τρομερή αντεπίθεση με επιμέρους 19-6 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Για την ομάδα του Πεναρόγια πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μαρίνκοβιτς με 13 πόντους, με τον Μόνεκε να ακολουθεί με 10 και τον Σεντεκέρσκις να "αγγίζει" το νταμπλ - νταμπλ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Δεύτερη νίκη για τους Βαυαρούς σε τρία παιχνίδια, με τους Ισπανούς να γνωρίζουν την δεύτερη ήττα τους σε επίσης τρεις αγώνες.

Στην επόμενη αγωνιστική της διοργάνωσης η Μπασκόνια υποδέχεται την Ζάλγκιρις (19/10, 21:30), ενώ η Μπάγερν πηγαίνει στην Βαρκελώνη για το ματς με την Μπαρτσελόνα (20/10, 21:30).

Ένα ιδιαίτερα ισορροπημένο παιχνίδι έλαβε χώρα στην Βιτόρια στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα 20 λεπτά και να μην επιτρέπουν η μία στην άλλη να ξεφύγει. Από πλευράς Μπασκόνια ο Μάθιου Κοστέλο είχε πολύ καλή παρουσία για ένα ακόμη παιχνίδι, ενώ ο Κάρσεν Έντουαρντς αποτελούσε τον κύριο εκφραστή των επιθετικών ενεργειών της Μπάγερν. Το 42-41 της ανάπαυλας αποδεικνύει την ισορροπία που υπήρχε στα πρώτα 20 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στο δεύτερο μέρος, αναπτύσσοντας διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων, ωστόσο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν επέτρεψε στην Μπασκόνια να ξεφύγει. Η Μπάγερν επέστρεψε και διακδίκησε μέχρι το τέλος το ματς. Ο Κάρσεν Έντουαρντς ηγούταν στο επιθετικό κομμάτι για τους Βαυαρούς, με τον Σιλβέν Φρανσίσκο να είναι από κοντά και να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες. Οι Βαυαροί έκαναν τρομερή αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 19-6 πήραν μία πολύτιμη νίκη επί ισπανικού εδάφους με 76-68.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μεχντί Ντιφαλά, Ιωάννης Φούφης, Γιόσιπ Ραντοΐκοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 42-41, 62-57, 68-76.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 4, Μάνιον 5, Ραϊέστι, Σεντεκέρσκις 10 (8 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 13 (3/8 τρίποντα), Μίλερ-Μακ-Ιντάιρ 5, Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ 7 (4 ριμπάουντ), Κότσαρ 6, Κοστέλο 8, Μονέκε 10 (4 ριμπάουντ).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 4 (11 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 12 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έντουαρντς 14 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βάιντεμαν, Γκίφαι 11 (2/3 τρίποντα), Μπόνγκα 2, Μπολμάρο 6, Ομπστ 3, Βίμπεργκ, Μπράνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ), Μπούκερ 8 (4 ριμπάουντ), Γκίλεσπι 8 (3 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 15/37 δίποντα (40%), 9/27 τρίποντα (33%), 11/17 βολές (64%), 33 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/30 δίποντα (66%), 8/34 τρίποντα (23%), 12/15 βολές (80%), 43 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Για την 4η αγωνιστική της EuroLeague η Μπασκόνια υποδέχεται την Ζάλγκιρις (19/10, 21:30) και Μπάγερν ταξιδεύει στην Βαρκελώνη για το ματς με την Μπαρτσελόνα (20/10, 21:30).