LIGA ENDESA

Μπασκόνια - Γκραν Κανάρια 78-99: Συντριβή πριν από τον Παναθηναϊκό

EUROKINISSI

Η Γκραν Κανάρια έκανε πάρτι στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα και επικράτησε άνετα της Μπασκόνια με 99-78, για τη Liga Endesa, λίγες ημέρες πριν από το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (30/3, 21:00, Nova Sports 2HD και LIVE από το SPORT 24).

Η Μπασκόνια θα αντιμετωπίσει την Τρίτη (30/3) τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (21:00, Nova Sports 2HD και LIVE από το SPORT 24), εν όψει της τελευταίας διαβολοβδομάδας στην EuroLeague, όμως στο πρωτάθλημα, υπέστη βαριά εντός έδρας ήττα από την Γκραν Κανάρια (99-78), πέφτοντας έτσι στο 20-7 στην Liga Endesa.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Αντριού Αλμπισί, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, από 3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές, με 6 ασίστ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον -πρώην παίκτη του τριφυλλιού- Σον Κιλπάτρικ, που σημείωσε 20 πόντους από 6/7 δίποντα, 5/6 βολές, με 2 ριμπάουντ. Όσο για τους ηττημένους, ο Πιέρια Χένρι, πέτυχε 18 πόντους, ενώ οι Άλεκ Πίτερς και Ακίλε Πολονάρα έβαλαν από 11.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως θέλουν πολύ τη νίκη και με μεγάλα σουτ των Σον Κιλπάτρικ και Ματ Κοστέλο, ανέβασαν την διαφορά στο +9 (47-36) και με το σκορ αυτό, οι δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έδειχναν να μην μπορούν αντιδράσουν και με ένα 10-0 σερί στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στο +20 (53-73), βάζοντας τέλος ουσιαστικά στα όνειρα των γηπεδούχων για επιστροφή στο παιχνίδι, πριν καν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικό, με τους Βάσκους να χάνουν για 7η φορά φέτος στην Liga Endesa και την Γκραν Κανάρια να ανεβαίνει στο 11-15.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 36-47, 56-75, 78-99

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα, Φαλ 4, Πίτερς 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 7, Πολονάρα 11 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ραίστε, Τζεκίρι, Χένρι 18 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/9 βολές, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 11 (8 ριμπάουντ), Ντιόπ 5, Ντράγκιτς 8, Κούρουκς 3

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 21/35 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 21/27 βολές, 30 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 19 λάθη, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκς

Photo Credits: Eurokinissi