Μπασκόνια - Φενέρμπαχτσε 77-62: Ο Μπάλντουιν την κράτησε ζωντανή στο παιχνίδι της οκτάδας

PHOTO CREDITS: BASKONIA

Ο Γουέιντ Μπάλντουιν ήταν εντυπωσιακός και η Μπασκόνια πάτησε το γκάζι στο δεύτερο μισό και επικράτησε στη Βιτόρια της Φενέρμπαχτσε με 77-62 για την 31η αγωνιστική της EuroLeague. Αγωνία στην τουρκική ομάδα με τον τραυματισμό του Ντε Κολό.

Η Μπασκόνια ήταν απολαυστική στο δεύτερο μισό και με τον Γουέιντ Μπάλντουιν να την οδηγεί στο σκοράρισμα κέρδισε την Φενέρμπαχτσε με 77-62 για την 31η αγωνιστική της EuroLeague. Η τουρκική ομάδα αγωνιά με τον τραυματισμό του Ντε Κολό που τέθηκε νοκ άουτ στο δεύτερο μισό του αγώνα, κάτι που οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον και ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους.

Η άμυνα της Μπασκόνια στο δεύτερο μισό έγινε πιο σκληρή, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ --- στα τελευταία 20 αγωνιστικά λεπτά και βρήκε σκορ από όλους της τους παίκτες. Η Φενέρμπαχτσε δεν βρήκε λύσεις στον επιθετικό πλουραλισμό της Μπασκόνια η οποία είχε τον Μπάλντουιν σε δαιμονιώδη κατάσταση με 24 πόντους στο ματς. Κορυφαίος για τη Φενέρμπαχτσε ήταν ο Βέσελι με 15 πόντους.

Πλέον η Φενέρμπαχτσε βρίσκεται στο 9/13 ενώ η Μπασκόνια είναι μία ανάσα από την οκτάδα με ρεκόρ 10-15 έπειτα από την τέταρτη σερί της νίκη.

Το ματς ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ δίχως να μπορεί κάποια να αποσπαστεί με ικανοποιητική διαφορά. Μπόλντουιν και Γκιεντράιτις απείλησαν την Φενέρμπαχτσε η οποία όμως ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Ντε Κολό να κάνει τη διαφορά, τον Μπούκερ να σκοράρει κρίσιμα καλάθια και τον Βέσελι να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες οι Τούρκοι πήραν μία διαφορά 8 πόντων στο τέλος του πρώτου μισού και πήγαν με μία ικανοποιητική διαφορά στα αποδυτήρια.

Οι Τούρκοι έχασαν τον Ντε Κολό στο δεύτερο μισό με πρόβλημα στην κνήμη και είδαν τη διαφορά να μειώνεται άμεσα από τους οκτώ στους τρεις και τους Βάσκους να βγάζουν αντίδραση. Ο Πίτερς ανέβασε την απόδοσή του, ήταν απόλυτα εύστοχος από μακριά και έκανε εξαιρετική δουλειά για την Μπασκόνια που έκλεισε την τρίτη περίοδο με διαφορά ενός πόντου υπέρ της.

Και στην τέταρτη περίοδο όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν την εξαιρετική δουλειά και έφεραν το επιμέρους σκορ στο δεύτερο μισό στο 30-16. Ο Μπάλντουιν ήταν εξαιρετικός, ανέβασε στροφές και έχτισε σταδιακά ένα προβάδισμα για την Μπασκόνια το οποίο κράτησαν ως το τέλος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Ντιφαλά, Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 32-40, 54-53, 77-62

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Ίνοχ 12 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Κοστέλο 3( 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάλντουιν 24 (4/10 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σεντεκέρσκις, Γκρέιντζερ, Φοντέκιο 10 (2), Πίτερ 16 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Γκιεντράιτις 12 (2), Κούρουκς Μαρίνκοβιτς.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ 4, Σαγιόκ 3 (1), Μαχμούτογλου, Φλόιντ 3, Μπούκερ 9 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πολονάρα 2, Ντε Κολό 8 (1), Χένρι 3 (1), Πιερ 4, Γκούντουριτς 12 (3/4 δίποντα, 6 ασίστ), Βέσελι 15 (7/7 δίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 15/28 δίποντα, 14/39 τρίποντα, 5/6 βολές, 38 ριμπάουντ (26+12), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/38 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 7/10 βολές, 30 ριμπάουντ (24+6), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 32η αγωνιστική της διοργάνωσης η Μπασκόνια θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Μονακό (25/3, 20:00) ενώ η Φενέρμπαχτσε θα ταξιδέψει στη Βαρκελώνη για να αντιμετωπίσει τη Μπαρτσελόνα (25/3, 22:00).