Μπασκόνια - Αρμάνι Μιλάνο 86-69: Πήρε φόρα και κάνει all in για την πρόκριση

Ο Άλεκ Πίτερς με τη φανέλα της Μπασκόνια
Ο Άλεκ Πίτερς με τη φανέλα της Μπασκόνια EUROKINISSI

Η Μπασκόνια ήταν εντυπωσιακή στο β' μέρος και κέρδισε με εμφατικό τρόπο την Αρμάνι Μιλάνο (86-69) για την 31η αγωνιστική της EuroLeague. Πάτησε στην οκτάδα η ισπανική ομάδα.

Με την επίθεσή της να είναι εντυπωσιακή μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και πήρε τη νίκη (86-69), που την έβαλε ακόμη πιο γερά στη μάχη της πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ξεκίνησαν με 4/19 σουτ, σταδιακά όμως πάτησαν το γκάζι κι έχοντας σε τρομερό βράδυ τον Ακίλε Πολονάρα (17 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), πήραν αυτό που ήθελαν. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν για το πλεονέκτημα έδρας στην post season.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αφλογιστία της Μπασκόνια στο πρώτο δεκάλεπτο (4/19 σουτ) ήταν αυτή που επέτρεψε στην Αρμάνι Μιλάνο να πάρει μικρό προβάδισμα και να επιβάλλει τον ρυθμό της. Το +6 (10-16) της ιταλικής ομάδας μόνο ικανοποιητικό δεν ήταν βάσει της εικόνας του αγώνα, κάτι που επιβεβαιώθηκε πολύ γρήγορα. Μόλις ο Ζόραν Ντράγκιτς πέτυχε συνεχόμενα καλάθια και έδωσε ρυθμό στους γηπεδούχους, η ιστορία του αγώνα άλλαξε σημαντικά. Η Μπασκόνια έκανε την ολική ανατροπή, σε τέτοιο βαθμό που πήγε στα αποδυτήρια, ούσα αυτή σε θέση οδηγού (33-32), παρά τα 1/15 τρίποντα.

Ο Έτορε Μεσίνα έβλεπε τους κοντούς του να είναι εκτός κλίματος και να μην μπορούν να εκτελέσουν από την περιφέρεια, με την Αρμάνι Μιλάνο να είναι αυτή πλέον -στο τρίτο δεκάλεπτο- που αντιμετώπιζε επιθετικά προβλήματα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν για περίπου τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Μπασκόνια για να φτάσει σταδιακά μέχρι το +15 (60-45 στο 30').

Στην τελευταία περίοδο, η Αρμάνι Μιλάνο δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα και την ενέργεια για να κυνηγήσει την ανατροπή. Ούσα αυτή πλέον πολύ άστοχη από μακριά και δίχως την απαραίτητη συνέπεια στην άμυνα, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έμεινε απλά να περιμένει το φινάλε, το οποίο βρήκε τους γηπεδούχους να κερδίζουν με +17 (86-69) και να δείχνουν έτοιμοι για all in στη μάχη της πρόκρισης στην οκτάδα της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ - Μόγκουλκοτς - Σίλβα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-16, 33-32, 60-45, 86-69.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 3 (1/5 σουτ), Χένρι 19 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Σεντεκέρσκις 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ντιόπ 2, Φαλ 4, Πίτερς 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 15 (6/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γκεντράιτις 14 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πολονάρα 17 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 13 (2), ΛεΝτέι 2 (1/5 δίποντα), Μίτσοβ, Μορασκίνι, Ρολ 8, Ροντρίγκεθ 12 (2/9 τρίποντα), Ταρζούσκι 2, Σιλντς 10 (4/13 σουτ), Μπρουκς 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς 2, Ντατόμε 10 (2).

Ομαδικά στατιστικά - Μπασκόνια: 24/37 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 11/14 βολές, 42 ριμπάουντ (32+10), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη, 5 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 17/39 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 5/7 βολές, 30 ριμπάουντ (22+8), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα η Μπασκόνια θα παίξει με Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (30/3) και Αναντολού Εφές (1/4), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο έχει τα παιχνίδια με Ερυθρό Αστέρα (30/3) και Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (1/4).

Photo Credits: Eurokinissi