Μπασκόνια - Αναντολού Εφές 101 - 111: Αγκάλιασε τετράδα και αβαντάζ έδρας σε συγκλονιστικό ματς

Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν σε φάση από αγώνα της Αναντολού Εφές στη EuroLeague
Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν σε φάση από αγώνα της Αναντολού Εφές στη EuroLeague EUROKINISSI

Η Εφές χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει με 111-101 σε συγκλονιστικό ματς της πολύ μαχητικής Μπασκόνια, για την 34η αγωνιστική της EuroLeague αγκαλιάζοντας έτσι το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs (VIDEO).

Σε ένα συγκλονιστικό ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ, η Εφές αν και απειλήθηκε από την πολύ ψυχωμένη Μπασκόνια, κατάφερε να φύγει με μία πολύ δύσκολη νίκη στην παράταση με 111-101. Οι Τούρκοι έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση τους στα playoffs της EuroLeague, αγκάλιασαν με αυτή τη νίκη και το πλεονέκτημα έδρας.

Απ' την άλλη μεριά η Μπασκόνια παλεύει ακόμα για την πρόκριση της στα playoffs της διοργάνωσης με την πρόκριση ουσιαστικά να κρίνεται την τελευταία αγωνιστική στο εκτός έδρας της ματς με την Βαλένθια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Νωθρό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στο ματς, που παρουσίασαν ορισμένες αδυναμίες στην επίθεση. Αν και η Μπασκόνια πήρε περισσότερες προσπάθειες, ιδιαίτερα από την περίμετρο, δεν ήταν τόσο αποτελεσματική όσο η Εφές, με τους Τούρκους να έχουν πιο καθαρό μυαλό και να ψάχνουν την καλύτερη δυνατή επιλογή. Οι παίκτες του Αταμάν, πίεσαν στην άμυνα, εξασφάλισαν κάποιες έξτρα κατοχές και παρά την προσπάθεια της Μπασκόνια, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με ένα προβάδισμα τριών πόντων. Η Εφές πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 14-2 βρέθηκε να προηγείται με 15 πόντους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, χαμήλωσαν το σχήμα τους και μείωσαν στους 4 πόντους με τον Πολονάρα, μία διαφορά που κράτησαν ως το τέλος του ημιχρόνου (41-46 στο 20').

Η Εφές βρέθηκε να απειλείται για τα καλά στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, είδε την μεγάλη διαφορά της να μειώνεται στον πόντο, ωστόσο κράτησε ένα μικρό προβάδισμα. Όχι για πολύ όμως. Ο Πολονάρα μείωσε πάλι στον πόντο για τους γηπεδούχους κάνοντας άλλο ένα εκπληκτικό παιχνίδι, με την Μπασκόνια να διεκδικεί, στα ίσια πλέον, το ματς. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Λάρκιν να παίρνει και πάλι το όπλο του, κρατήθηκαν σε μία απόσταση μιας κατοχής και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα τους όμως να παραμένει εύθραυστο (63-65 στο 30').

Η Μπασκόνια χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη και φάνηκε αποφασισμένη να διεκδικήσει το ματς, ισοφαρίζοντας στους 65 πόντους. Η Εφές, έτρεξε σε εκείνο το σημείο ένα σερί 6-0 με δύο σερί τρίποντα του Σέιν Λάρκιν και πήρε "ανάσα" στο σκορ, την ώρα που έβλεπε τους γηπεδούχους να γίνονται επικίνδυνοι. Η Μπασκόνια απ' την άλλη παρουσιάστηκε "εφτάψυχη" καθώς μείωσε και πάλι στον πόντο (75-76 στο 35') και μάλιστα προσπέρασε με δύο πόντους με τρίποντο του Γκιεντράιτις. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια με μόλις 3 λεπτά στο ρολόι. Ο Πολονάρα ήταν απλά απολαυστικός για την Μπασκόνια την ώρα που η Εφές πάλευε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ. Με το ρολόι να δείχνει 50 δευτερόλεπτα για το τέλος, η Εφές εξασφάλισε ένα προβάδισμα 3 πόντων και όλα έδειχναν πως θα έφτανε σε μία πολύ δύσκολη νίκη. Ο Βιλντόζα όμως με 2 δευτερόλεπτα να απομένουν, ευστόχησε σε απίστευτο τρίποντο και έστειλε το ματς στην παράταση (92-92 στο 40').

Στην παράταση, η Εφές παρά το σοκ της ισοφάρισης πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα 6 πόντων. Η Μπασκόνια αν και αρχικά μείωσε ξανά στους δύο στη συνέχεια φάνηκε να χάνει τον ρυθμό της και να μένει πίσω με 10 πόντους, αναγκάζοντας τον coach Ιβάνοβιτς σε τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμεις στην παράταση, ύστερα από την υπερπροσπάθεια τους να γυρίσουν το ματς και εν τέλει ηττήθηκαν από την πιο αποφασιστική Εφές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Παστούσιακ, Πάντερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 41-46, 63-65, 92-92, 101-111

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 14 (3/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Χένρι 15 (4/10 δίποντα, 7/7 βολές, 8 ασίστ)), Σεντεκέρσκις 2, Ντιόπ 5, Φαλ 2, Πίτερς 15 (6/9 δίποντα, 1/3 τριποντα, 9 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 4, Γκεντράιτις 21 (7/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Πολονάρα 23 (7/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 ριμπάουντ), Κούρουτς.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 30 (4/7 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ασίστ), Μπομπουά 5, Σίνγκλετον 8 (8 ριμπάουντ), Σανλί 12 (2/4 δίποντα, 8/8 βολές 5 ριμπάουντ), Μορμάν 14 (6/7 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίτσιτς 16 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άντερσον 3, Ντάνστον 2, Σιμόν 21 (2/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 31/51 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 18/18 βολές, 33 ριμπάουντ (18+15), 27 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 6 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 19/33 δίποντα, 16/36 τρίποντα, 25/30 βολές, 33 ριμπάουντ (23+10), 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη, 5 τάπες.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 34η και τελευταία αγωνιστική της EuroLeague, η Μπασκόνια αντιμετωπίζει την Βαλένθια εκτός έδρας (8/4, 22:00), ενώ η Αναντολού Εφές ταξιδεύει στο Μιλάνο για να αντιμετωπίσει την Αρμάνι (9/4, 21:45).

Photo credits: Eurokinissi