Μπαρτσελόνα - Ζενίτ 84-58: Σε ένα δεκάλεπτο γράφτηκε όλη η ιστορία

Ο Μπράντον Ντέιβις καρφώνει την μπάλα στο καλάθι της Ζενίτ
Ο Μπράντον Ντέιβις καρφώνει την μπάλα στο καλάθι της Ζενίτ PHOTO CREDITS: FC BARCELONA

Η Μπαρτσελόνα έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Ζενίτ από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, με αποτέλεσμα την ξεκούραστη νίκη (84-58) στο Palau Blaugrana για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Μπαρτσελόνα μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο την εντός έδρας αναμέτρηση με τη Ζενίτ, φτάνοντας στη νίκη με χαρακτηριστική άνεση (84-58).

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο (χρονικό σημείο στο οποίο μετέτρεψαν το +1 σε +17) και δεν ξανακοίταξαν πίσω, με τον Νίκολα Μίροτιτς να προλαβαίνει να σημειώσει 20 πόντους σε 15'27'' συμμετοχής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο για μία περίοδο, την πρώτη. Το +1 (20-19) της Μπαρτσελόνα στο 10' δεν άργησε να εκτοξευτεί στο +17 (44-27) στο φινάλε της δεύτερης περιόδου, από την στιγμή που η Ζενίτ ήταν απελπιστικά άστοχη. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο (12 λάθη στο ημίχρονο), δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πετύχουν εύκολους πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνέχισαν να παίζουν με το πόδι στο γκάζι, με πρώτο και καλύτερο τον Νίκολα Μίροτιτς. Ο πολυτάλαντος πάουερ φόργουορντ σκόραρε με αξιοπρόσεκτη συνέπεια (20 πόντοι με 4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 3/3 βολές), βοηθώντας σημαντικά προκειμένου το ισπανικό προβάδισμα να φτάσει μέχρι το +25 (66-41) του 30ού λεπτού.

Όπως ήταν λογικό, τα λεπτά που ακολούθησαν είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Μπαρτσελόνα να παίζει τόσο όσο χρειαζόταν για να μην δώσει το παραμικρό δικαίωμα στη Ζενίτ και να φτάσει σε μια εύκολη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα - Μόγκουλκοτς - Μάικιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 44-27, 66-41, 84-58.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11 (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές), Σανλί 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ, Σμιτς 7 (1), Χέις 6, Οριόλα, Λαπροβίτολα 8 (2), Χίγκινς 4 (2/10 σουτ), Κούριτς 7 (1), Γιοκουμπάιτις 6 (5 ριμπάουντ), Μίροτιτς 20 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 4 (4 ασίστ).

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 8 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Καράσεφ, Βόλκιν 3, Κουλάγκιν 8 (1), Μπαρόν 8 (0/3 τρίποντα), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 2 (1/5 δίποντα), Πόιτρες 6 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φράνκαμπ 5, Μίκι 4 (4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6.

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 27/46 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 6/8 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ζενίτ: 19/40 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 14/20 βολές, 27 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 9 επιθετικά), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μπαρτσελόνα θα αφήσει το Palau Blaugrana την επόμενη βδομάδα, αφού δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Φενέρμπαχτσε (26/10) και τη Μακάμπι (28/10) αντίστοιχα. Από την πλευρά της, η Ζενίτ θα δώσει δύο σερί εντός έδρας αγώνες με ισπανικές ομάδες, αρχικά με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης (27/10) κι εν συνεχεία με την Μπασκόνια (29/10).