Μπαρτσελόνα - Ζενίτ 79-53: Με θρίαμβο στο Final Four οι μπλαουγκράνα

Ο Καλάθης με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα
Ο Καλάθης με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα EUROKINISSI

Η Μπαρτσελόνα ήταν εντυπωσιακή και μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το Game 5 των playoffs με τη Ζενίτ (79-53). Επιστροφή σε Final Four μετά από επτά χρόνια για τους μπλαουγκράνα.

Για πρώτη φορά μετά το 2014, η Μπαρτσελόνα θα βρεθεί ξανά σε Final Four της EuroLeague. Οι μπλουγκράνα ήταν εντυπωσιακοί στο Game 5 της σειράς με τη Ζενίτ, στην οποία δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης, φτάνοντας με σχετική άνεση στη νίκη - πρόκριση (79-53).

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έδειξαν πολύ καλύτερη εικόνα σε σχέση με τους τέσσερις πρώτους αγώνες. Πήραν γρήγορα το προβάδισμα, είδαν τον Πάου Γκασόλ να... θυμάται τα νιάτα του και επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, στον δρόμο για την επικράτηση σε βάρος της ρωσικής ομάδας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η επιθετικότητα των παικτών της Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που καθόρισε την πορεία του αγώνα, από νωρίς. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6 (17-11 στο 7'), χάρη στα 5/8 σουτ και τις 6/6 βολές που είχαν, την ίδια ώρα που οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ σημάδευαν διαρκώς το σίδερο. Όσο κι αν προσπαθούσαν αμυντικά οι φιλοξενούμενοι, τα 5/17 σουτ και τα 5 λάθη της πρώτης περιόδου αρκούσαν για να τους φέρουν σε αρκετά δύσκολη θέση (23-14), ήδη από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Κι όσο η Ζενίτ έβλεπε τα ελεύθερα σουτ να καταλήγουν στο σίδερο, η Μπαρτσελόνα έπαιρνα πολλά από κάθε παίκτη που βρισκόταν στο παρκέ -συμπεριλαμβανομένου του Λεάντρο Μπολμάρο.

Αυτή τη φορά, η ποσότητα έκανε τη διαφορά για τους μπλαουγκράνα, που συνέχισαν να αυξάνουν το προβάδισμά τους (43-30 στο 20'). Μέσα σε όλα μάλιστα, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδε -μεταξύ άλλων και- τον Πάου Γκασόλ να θυμάται τα νιάτα του και να κάνει τη διαφορά, κάνοντας το ένα μπλοκ μετά το άλλο (τελείωσε με 4). Το +18 (57-39) του 30ού λεπτού ήρθε για να γράψει πρόωρα τον επίλογο του Game 5, δεδομένης της συνέπειας των γηπεδούχων στα σουτ εντός παιδιάς (20/35) και της ταυτόχρονης αστοχίας των φιλοξενούμενων (11/31 δίποντα και 3/18 τρίποντα).

Όσα έγιναν στην τελευταία περίοδο είχαν πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί με άνεση τον έλεγχο και να φτάνει στη νίκη - πρόκριση στο Final Four της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ - Λάτισεβς - Χόρντοφ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 43-30, 57-39, 79-53.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11 (5/9 δίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Χάνγκα 7 (1), Μπολμάρο 7 (1), Σμιτς, Γκασόλ 7 (3 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Οριόλα, Αμπρίνες, Χίγκινς 15 (1 τρίποντο, 5 λάθη), Κούριτς 11 (3/5 τρίποντα), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 7 (1), Καλάθης 12 (2/2 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς (0/6 σουτ), Ζαχάροφ 1, Πάνγκος 7 (2/7 τρίποντα, 1/5 τρίποντα, 10 ασίστ), Φριντζόν 4, Χόλινς 5 (1/6 σουτ), Τόμας 7 (1), Μπαρόν 9 (2/7 τρίποντα), Κοστόφ, Ζούμπκοφ 6, Πόιθρες 11 (5 ριμπάουντ), Μπλακ 3.

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 19/33 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 14/17 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 17 λάθη, 9 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ζενίτ: 15/43 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 32 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 17 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.

Photo Credits: Eurokinissi