Μπαρτσελόνα - Μπασκόνια 93-67: Καταλανικό τανκ συνέθλιψε τους Βάσκους

PHOTO CREDITS: FC BARCELONA

Διαστημική η Μπαρτσελόνα, διέλυσε με 93-67 τη Μπασκόνια το βράδυ που η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 41 πόντους υπέρ της! Έσπασε τα κοντέρ σε 18 λεπτά ο Νίκολα Μίροτιτς.

Τι να γράψει και τι να σχολιάσει κανείς, τι να αναλύσει για τον αγώνα της Μπαρτσελόνα με την Μπασκόνια. Το τελικό 93-67 τα λέει όλα για την αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής της EuroLeague, με τους Καταλανούς να ανεβαίνουν στο 7-2 και τους Βάσκους να πέφτουν στο 3-6.

Μεγάλη εμφάνιση από τον φορμαρισμένο Νίκολα Μίροτιτς (25 πόντοι, 4/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 37 ranking σε 18:20), το βράδυ που η Μπασκόνια πήρε 22 πόντους από τον Στίβεν Ίνοκ (7/8 δίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ), 14 από τον Ρόκας Γκιεντράιτις, αλλά έκλεισε τον αγώνα με αποκαρδιωτικό ποσοστό στο τρίποντο.

Με τον Μίροτιτς να σκοράρει οκτώ γρήγορους πόντους, η Μπαρτσελόνα μπήκε καλά στο ματς (15-10 στο 5'), πριν ο Λαπροβίτολα πάρει την σκυτάλη για το 23-10 στο 7', δώσει ο Ντέιβις προβάδισμα 16 πόντων στην ομάδα του στην επόμενη φάση και κλείσει η πρώτη περίοδος στο εντυπωσιακό 32-15.

Οι Βάσκοι, σε ακόμη ένα παιχνίδι, είχαν τεράστιο πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ, στο 55-31 του ημιχρόνου είχαν 57% στο δίποντο και 14.3% στο τρίποντο με μόλις ένα εύστοχο σε επτά προσπάθειες και έτσι απλά δεν μπορούσαν όχι την νίκη να διεκδικήσουν, αλλά ούτε καν να είναι ανταγωνιστικοί.

Η κατάσταση επιδεινώθηκε για τους Βάσκους στο ξεκίνημα του β' μέρους, η διαφορά πέρασε τους 25, τους 30, τους 35, έφτασε στους 41 (84-43 στο 31') και το υπόλοιπο είχε ξεκάθαρα διαδικαστικό χαρακτήρα. Η εικόνα της Μπασκόνια ήταν θλιβερή, η άμυνα της Μπαρτσελόνα την έπνιξε και ο Μίροτιτς έκανε μία από τις πιο οικονομικές εμφανίσεις της καριέρας του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Ντιφαλά, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-15, 55-31, 81-41, 93-67

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11 (5/9 δίποντα, 4 ασίστ), Σανλί 8 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μαρτίνεθ 3 (3/4 βολές), Σμιτς 4 (7 ριμπάουντ), Χέιζ (1/6 σουτ), Οριόλα 2, Λαπροβίτολα 11 (3/5 τρίποντα), Κούριτς 8 (1), Γιοκουμπάιτις 8 (4/5 δίποντα, 5 ασίστ), Μίροτιτς 25 (4/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καϊσέδο 2 (1/6 σουτ), Καλάθης 9 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Λαμάρ Πίτερς 4 (5 ασίστ), Μπάλντουιν 3 (1/6 σουτ), Σεντεκέρσκις 2 (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 4, Γκρέιντζερ 4 (4 ασίστ, 3 λάθη), Φοντέκιο 4, Ίνοκ 22 (7/8 δίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Κοστέλο 8 (4/5 δίποντα), Γκιεντράιτις 14 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Νόκο, Κούρουτς 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 23/39 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 14/18 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 9 επιθετικά), 25 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 19/37 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 17/20 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 10η αγωνιστική η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (17/11 στις 22:00), ενώ η Μπασκόνια θα παίξει εντός έδρας με τον Ερυθρό Αστέρα (16/11 στις 21:30).