Μπαρτσελόνα - Μπάγερν 81-72: Ο Λαπροβίτολα την έβγαλε από τη δύσκολη θέση και την έστειλε στο Final Four

Nicolas Laprovittola during the match between FC Barcelona and Fenerbahce SK Istambul, corresponding to the week 34 of the Euroleague, played at the Palau Blaugrana, on 25th March 2022, in Barcelona, Spain. (Photo by Joan Valls/Urbanandsport /NurPhoto) (Photo by Joan Valls / NurPhoto / NurPhoto via AFP) PHOTO BY JOAN VALLS / NURPHOTO / NURPHOTO VIA AFP

Η Μπαρτσελόνα γύρισε από την κόλαση του πρώτου μέρους, πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε το εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου μετά τη νίκη επί της Μπάγερν (81-72) στο Game 5 της σειράς. Μεγάλη βραδιά για τον Νικολάς Λαπροβίτολα με 26 πόντους και 5/7 τρίποντα.

Ένα δεκάλεπτο. Τόσο χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα για να γυρίσει από το ναδίρ και να απογειωθεί στο ζενίθ απέναντι στην Μπάγερν. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε εκείνης του Αντρέα Τρινκιέρι (81-72) στο Game 5 της σειράς και πήρε το εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου, επιστρέφοντας από το -6 του ημιχρόνου που είχε αυξήσει κατακόρυφα την πίεση στη μεριά της.

Να ναι καλά ο Νικολάς Λαπροβίτολα, ο οποίος έδωσε το έναυσμα της εντυπωσιακής αντεπίθεσης στην τρίτη περίοδο, σε αυτή που το -6 έγινε +8 χάρη στα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (8/12 σουτ και 9/9 βολές). Από κοντά κι ο Νικ Καλάθης, που άλλαξε ραγδαία την επιθετική συνεισφορά του, τόσο γιατί δημιούργησε με μεγαλύτερη συνέπεια όσο κι επειδή έβαλε τα σουτ που του έδωσε η γερμανική άμυνα.

Η συγκινητική προσπάθεια του Οθέλο Χάντερ στο δεύτερο μέρος, αλλά κι η πολύπλευρη συνεισφορά του Όγκνιεν Γιάραμαζ δεν ήταν αρκετές για την Μπάγερν, η οποία έπεσε μεν, αλλά με ψηλά το κεφάλι.

Έτσι, η Μπαρτσελόνα πήρε το εισιτήριο για τη Stark Arena και τον ημιτελικό της Πέμπτης 19 Μαΐου, για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο δρόμος για το Βελιγράδι

• Game 1 (1-0): Μπαρτσελόνα - Μπάγερν 77-67
  • Game 2 (1-1): Μπαρτσελόνα - Μπάγερν 75-90
  • Game 3 (1-2): Μπάγερν - Μπαρτσελόνα 66-75
  • Game 4 (2-2): Μπάγερν - Μπαρτσελόνα 59-52
  • Game 5 (3-2): Μπαρτσελόνα - Μπάγερν 81-72

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Μπάγερν έδειξε μεγάλη ετοιμότητα (πνευματική και σωματική), γεγονός που -σε συνδυασμό με την αστοχία της Μπαρτσελόνα- έδωσε το +6 (11-17 στο 8') στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι. Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι αγχώνονταν όλο και περισσότερο, γεγονός που προέκυπτε από τις συνεχόμενες πεταμένες κατοχές και τα μεγάλα σουτ των φιλοξενούμενων. Κάπως έτσι, το πρώτο μέρος έκλεισε με την Μπάγερν να διατηρεί το προβάδισμα (31-37), την ώρα που η Μπαρτσελόνα είχε 13/34 σουτ και πολλές κακές επιλογές στο μπροστινό μέρος του παρκέ.

Το άγχος και η πίεση βρίσκονταν εξ ολοκλήρου στην πλευρά των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, οι οποίοι όμως παρουσιάστηκαν πολύ διαφορετικοί στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον Νικολάς Λαπροβίτολα να κάνει ένα βήμα μπροστά και να βάζει διαδοχικά (μεγάλα καλάθια), το μομέντουμ άλλαξε εντελώς, σε τέτοιο βαθμό που οι μπλαουγκράνα σημείωσαν 29 πόντους στην τρίτη περίοδο με 8/12 σουτ και 9/9 βολές. Μέσα σε δέκα λεπτά λοιπόν, το -6 (31-37) έγινε +8 (60-52) για τους γηπεδούχους.

Στην τελική ευθεία του αγώνα, οι προσωπικότητες ήταν αυτές που αποφάσισαν την εξέλιξη των πραγμάτων. Ο Νίκολα Μίροτιτς πήρε την μπαγκέτα, τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι και μαζί κάθε γερμανική ελπίδα για ανατροπή. Βλέπετε, η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τις τρεις κατοχές, παρά τα όσα (σπουδαία) έκανε ο Οθέλο Χάντερ, ο οποίος -όχι απλά έβγαζε μεγάλες άμυνες, αλλά και- σκόραρε από την περιφέρεια.

Κάπως έτσι, η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη και μαζί το εισιτήριο για το Final Four, εκεί όπου την περιμένει εδώ και μια βδομάδα η Ρεάλ Μαδρίτης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ - Λάτισεβς - Ντιφάλα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 31-37, 60-52, 81-72.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8 (3/8 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Έξουμ 2, Σανλί, Σμιτς 2, Χέιζ (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαπροβίτολα 26 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/7 βολές), Αμπρίνες 8 (2), Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 5 (1), Μίροτιτς 20 (7/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 10 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ - Μπαμπ 10 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τόμας 6 (1), Χάντερ 18 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούτσιτς 6 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζορτζ, Ομπστ 5 (1/4 τρίποντα), Ντζέντοβιτς, Ρούμπιτ 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίσκο 8 (4/6 δίποντα), Ραντόσεβιτς.

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 17/38 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 11/12 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Μπάγερν Μονάχου: 18/34 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/16 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 6 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ.