LIGA ENDESA

Μπαρτσελόνα - Μανρέσα 95-96: Ματσάρα στη Βαρκελώνη, απίθανο ντεμπούτο ο 17χρονος Νάτζι

PHOTO CREDITS: BARCA BASKET

Η ψυχωμένη Μανρέσα πήρε το θρίλερ και λύγισε την Μπαρτσελόνα με 96-95 στην παράταση σε ένα συγκλονιστικό ματς για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής στη Liga Endesa. Εντυπωσιακό ντεμπούτο για τον 17χρονο Τζέιμς Νάτζι.

Σε ένα σπουδαίο ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, η Μανρέσα ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια επικρατώντας δύσκολα της Μπαρτσελόνα με 96-95 στην παράταση για τον εξ αναβολής αγώνα της 14ης αγωνιστικής της Liga Endesa. Έναν αγώνα στον οποίο πρωταγωνίστησε ο 17χρονος ψηλός Τζέιμς Νάτζι, που έκανε ντεμπούτο στο ισπανικό πρωτάθλημα για τους Καταλανούς, γέμισε τη στατιστική του, αλλά δεν συνδύασε την εμφάνισή του με το θετικό αποτέλεσμα.

Ο νεαρός ύψους 2μ.08 μπασκετμπολίστας ήταν πενταδάτος, έμεινε για 19:45στο παρκέ, σκόραρε 10 πόντους (3/3 δίποντα, 4/5βολές), μάζεψε 5 ριμπάουντ και έκοψε πέντε σουτ, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει 19 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης στην πρώτη του εμφάνιση στο πρωτάθλημα. Είχε ντεμπουντάρει ήδη στη EuroLeague και φαίνεται πως στο εξής θα παίρνει χρόνο συμμετοχής τουλάχιστον εντός των συνόρων.

Το ματς ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του, με τους μπλαουγκράνα να μην μπορούν να ξεφύγουν από την ασφυκτική πίεση των φιλοξενούμενων. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μανρέσα έκανε την έκπληξη, πίεσε πολύ την Μπαρτσελόνα και εξασφάλισε μία διαφορά 10 πόντων τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη, με τους μπλαουγκράνα όμως να αντιδρούν και να παίρνουν και πάλι προβάδισμα.

Η Μανρέσα δεν ήταν σε καμία περίπτωση πρόθυμη να δώσει το ματς και παρά το γεγονός ότι ο Γιοκουμπάιτις έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους έξι δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 86-86 με τον Φρανσίσκο στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην παράταση με την Μανρέσα να ξεφεύγει προσωρινά αλλά της Μπαρτσελόνα να μην τα παρατάει και να απαντά κατακτώντας το ματς. Κορυφαίος για το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ο Μίροτιτς με 20 πόντους ενώ ο Σανλί πρόσθεσε 16 και ο Χέιζ 17. Για τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Φρανσίσκο με 25 πόντους ενώ αγωνίστηκε και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Χουάν Πάμπλο Βαουλέτ που ολοκλήρωσε το ματς με 2 πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 44-37, 59-60, 86-86 (κ.α.), 95-96

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Σανλί 16 (2), Χέις 17 (3), Κούριτς 8, Γιοκουμπάιτις 15 (2), Μίροτιτς 20 (3), Σμιτς 2, Λαπροβίτολα 2, Χίγκινς 2, Ουμπάλ 3, Νάτζι 10 (5 ριμπάουντ, 5 μπλοκ)

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 18/46 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 26/31 βολές, 46 ριμπάουντ (35+11), 14 ασίστ, 19 λάθη, 9 τάπες.