Μπαρτσελόνα - Φενέρμπαχτσε 97-55: Κούριτς και Σμιτς διέλυσαν τη Φενέρ για την 6η σερί νίκη

Ο Άλεξ Αμπρίνες της Μπαρτσελόνα
Ο Άλεξ Αμπρίνες της Μπαρτσελόνα EUROKINISSI

Η Μπαρτσελόνα με ολοκληρωτικό μπάσκετ και έναν εξωπραγματικό Κάιλ Κούριτς να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας (25 πόντους, 7/8 τρίποντα), επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 97-55 και έφτασε τις έξι σερί νίκες και το 7-1 συνολικά για φέτος στην EuroLeague.

Με έναν Κούριτς (25 πόντους, 7/8 τρίποντα) από άλλον πλανήτη και έναν Σμιτς να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας (20 πόντους, 9/10 σουτ), η Μπαρτσελόνα πήρε την άνετη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε με 97-55 και συνέχισε το σερί της στην κανονική διάρκεια της EuroLeague 2020-21.

Στο ξεκίνημα Μπαρτσελόνα και Φενέρ πήγαιναν χέρι χέρι, όμως οι Νικόλα Μίροτιτς με τα 2/2 τρίποντα και τους οκτώ πόντους του στα πρώτα 6 λεπτά και Αμπρίνες με τα δικά του ελεύθερα σουτ, έδωσαν το πρώτο +10 στους γηπεδούχους (21-11). Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με την Μπάρτσα να προηγείται με +15 (26-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους, ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή της και με μπροστάρη των Νικόλα Μίροτιτς, αλλά και τον Ρόλαντς Σμιτς, έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20 (40-20). Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε και το ημίχρονο, με τη διαφορά στο +22 για τους γηπεδούχους (51-29).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η άμυνα της Φενέρμπαχτσε έδειχνε να μην είναι αυτή του πρώτου, αλλά το σερί 27-1 που είχαν κάνει οι "Μπλαουγκράνα" ήταν σχεδόν απαγορευτικό. Οι Μίροτιτς, Σμιτς και φυσικά ο εξωπραγματικός Κούριτς (25 πόντους, 7/8 τρίποντα), συνέχιζαν να σκοράρουν, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να μην έχουν το κουράγιο και τη δύναμη για ένα restart στο ματς και να έρθει η τέταρτη ήττα για φέτος και η έκτη σερί νίκη για την Μπαρτσελόνα (97-55).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Λάτισεφς, Χόρντον

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 51-29, 69-38, 97-55

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους):Ντέιβις 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάνγκα 2, Μπολμάρο, Σμιτς 20 (9/10 σουτ), Ερτέλ, Οριόλα, Αμπρίνες 12 (3/6 τρίποντα), Χίγκινς 11 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 2, Κούριτς 25 (7/8 τρίποντα), Μίροτιτς 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (8 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον, Μπράουν 10 (4/6 δίποντα), Βέστερμαν 9 (5 ασίστ), Μαχμούτογλου 3, Μπιμπέροβιτς 3, Πιερ 4, Μπαρτέλ 7 (2 ασίστ), Βέσελι 6 (3/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Έντι 7 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίξον 2, Ντουβερίογλου 4 (4 ριμπάουντ), Ουλανόβας

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 20/35 δίποντα, 16/30 τρίποντα, 9/12 βολές, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά, 12 επιθετικά), 27 ασίστ, 12 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 18/32 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 7/8 βολές, 23 ριμπάουντ (16 αμυντικά, 7 επιθετικά ), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 25 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μπαρτσελόναθα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό (18/11, 22:00), ενώ η Φενέρμπαχτσε θα παίξει στη Βιτόρια με την Μπασκόνια, μία μέρα νωρίτερα (17/11 στις 21:30).