Μπαρτσελόνα - Αρμάνι 87-71: Το εντυπωσιακό τελευταίο πεντάλεπτο έφερε τη μεγάλη νίκη

Ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ απέναντι στην Μπαρτσελόνα
Ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ απέναντι στην Μπαρτσελόνα OLIMPIA MILANO OFFICIAL TWITTER ACCOUNT

Η Αρμάνι Μιλάνο βρέθηκε στο +5 (64-69) πέντε λεπτά πριν από το τέλος, η Μπαρτσελόνα γύρισε όμως τον διακόπτη σε εκείνο το σημείο και με εντυπωσιακή ανατροπή πήρε τη νίκη με 87-71.

Με τους Μίροτιτς, Καλάθη, Χίγκινς και Ντέιβις, η Μπαρτσελόνα γύρισε από το -5 (64-69) του 35ου λεπτού, έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους 25-2 και πήρε τη μεγάλη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (87-71).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι με το καλημέρα, ανάγκασαν τους Ιταλούς να κάνουν τρία σερί λάθη και με συνεχόμενα καλάθια των Μίροτιτς και Αμπρίνες, έτρεξαν ένα 11-0. Η Αρμάνι έδειχνε υπνωτισμένη στο πρώτο δεκάλεπτο και η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι εξ αρχής (23-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ, αφού η Αρμάνι συνέχισε να τα "σπάει" έξω από τα 6,75 (1/7) και οι "Μπλαουγκράνα" να βρίσκουν ανοιχτό γήπεδο, για να κάνουν το αγαπημένο τους παιχνίδι. Η Αρμάνι όμως, έπαιξε άμυνα και με τον Ντιλέινι να πυροβολεί από την αγαπημένη του θέση στα "φτερά" και με τον Μίτσοβ, να βάζει κι αυτός το λιθαράκι του, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με ένα 9-0 σερί, λίγο πριν το ημίχρονο (34-34) και να δώσει με δικό του buzzer beater το προβάδισμα με τέσσερις πόντους στην ομάδα του (39-43).

Στο δεύτερο μέρος, το ματς είχε εναλλαγές στο σκορ, με τους Ιταλούς να παίρνουν αρχικά το προβάδισμα, να το χάνουν από καλάθια των Μίροτιτς και Χίγκινς, όμως με τον καυτό Μάλκολμ Ντιλέινι και το τρομερό φόλοου κάρφωμα στο τέλος της τρίτης περιόδου από τον Ταρζούσκι, ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα (60-61).

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, κατοχή με την κατοχή, με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να βάζει ένα μεγάλο σουτ στου δρόμου τα μισά για το φινάλε και να δίνει το προβάδισμα με επτά πόντους στους Ιταλούς. Η Μπαρτσελόνα από εκεί και πέρα, με ένα 13-2 σερί, πήρε το προβάδισμα με τέσσερις πόντους (73-69). Ο Ντιλέινι πήρε τραβηγμένες επιθέσεις και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους, με τις ασίστ του Νικ Καλάθη (13) και τα τρίποντα τον Κόρι Χίγκινς (είχε 2/2 στα τελευταία 2 λεπτά) να πάρουν το ματς (87-71).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ, Λάτισεβς, Πίτεκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 39-43, 60-61, 87-71

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 21 (8/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάνγκα 5, Μπολμάρο, Σμιτς 4, Ερτέλ, Οριόλα 4 (4 ριμπάουντ), Αμπρίνες 7, Χίγκινς 16 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Μαρτίνεθ 4, Κούριτς 6 (2/3 τρίποντα), Μίροτιτς 19 (7/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (14 ασίστ, 6 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 6, ΛεΝτέι, Μίτσοβ 11 (3/6 τρίποντα, 2 ασίστ), Μορασκίνι, Ρολ, Ταρζούσκι 3, Τσιντσιαρίνι, Ντιλέινι 21 (4/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σιλντς 12 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Μπρουκς 4 (6 ριμπάουντ), Χάινς 10 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντατόμε 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 25/43 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 13/15 βολές, 37 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 13/32 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 15/20 βολές, 20 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπαρτσελόνα θααντιμετωπίσει τη Χίμκι (16/12, 20:00), ενώ η Αρμάνι θα φιλοξενηθεί μία ημέρανωρίτερα, από τη Φενέρ (15/12, 19:45)

Photo Credits: Olimpia Milano Official Twitter Account