Μπαρτσελόνα - Αρμάνι 80-70

Ο Κιθ Λάνγκφορντ έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά... δεν είχε βοήθεια από το κοινό, το βράδυ που η Μπαρτσελόνα σκόραρε ένα τρίποντο έως το 30' και έξι στην τελευταία περίοδο, όταν ο Όλεσον σκόραρε 15π. και άνοιξε το δρόμο για το 80-70 επί της Αρμάνι.

Η Μπαρτσελόνα επέτρεψε στην Αρμάνι να διεκδικεί τη νίκη έως την τελευταία περίοδο, οπότε ο Μπραντ Όλεσον σκόραρε 15 πόντους και έδειξε στους "μπλαουγκράνα" το δρόμο για το 80-70 επί της Αρμάνι. Ο Κιθ Λάνγκφορντ έκανε ό,τι μπορούσε για να πανηγυρίσουν οι Ιταλοί το πρώτο "διπλό" στο ΤΟΡ16, αλλά στο φινάλε δεν είχε παρέα.

Η Αρμάνι σκόραρε το πρώτο καλάθι στο 2.40, αλλά μη νομίσετε πως η Μπαρτσελόνα είχε χάσει το μέτρημα (2-2). Όταν ο Λαβάλ κάρφωσε μπροστά στους δυο ψηλούς των "μπλαουγκράνα" διαμόρφωσε το 8-12, με την πρώτη περίοδο να "κλείνει" στο +3 για τους Ιταλούς (12-15) και να έχει 5/12 διπ. και 0/4 τριπ. για τους γηπεδούχους και 5/11 διπ. και 1/4 τριπ. για τους φιλοξενούμενους που είχαν κερδίσει τη μάχη των ριμπάουντ (8-2 vs. 5-3).

Η δεύτερη περίοδος είχε ένα ξέσπασμα της "Μπάρτσα", όπως εξέλισσε το -5 (16-21, 12.50'') σε +5 (30-25, 15.40''), κλείνοντας τη ρακέτα. Οι Λάνγκφορντ και Τσερέλα έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια, όπως άλλαζαν για τρίτη φορά χέρια στο προβάδισμα (32-34, 18.41''). Το πάρε δώσε έφτασε τις 5 φορές στο 35-37, με έμμεσο τρίποντο του Λαβάλ, στο φινάλε.

Ενόσω ο Τόμιτς πάλευε μόνος στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, οι Τζέρελς και Χάκετ έδιναν ό,τι χρειαζόταν για το 39-45 (24.05''), με τους Ιταλούς να έχουν και τον Σάμιουελς σε φόρμα. Όταν έφτασε τους 11 πόντους, διαμόρφωσε το 49-52 (30'). Το βασικό πρόβλημα των "μπλαουγκράνα" ήταν ότι είχε ένα τρίποντο (σε 11 προσπάθειες) έως εκείνο το σημείο, αλλά και πολλά λάθη (11 στο σύνολο, 5 στην τρίτη περίοδο).

Αυτό με τα σουτ από τα 6.75 έμελλε να αλλάξει στην τελευταία πράξη, δια χειρός Όλεσον, Χουέρτας και Παπανικολάου (58-54, 31.40). Ο Λάνγκφορντ δεν κάθισε άπραγος (58-57 και 60-60, στο 33.22). Όταν ο Όλεσον έκανε 4/4 τα τρίποντα της παρέας του στην τέταρτη περίοδο, έκανε και το σκορ 65-60, με τον Τόμιτς να προσθέτει ένα γκολ φάουλ για το 68-60 (35.15''). Κάπου εκεί θα υπέθετε κάποιος πως πήρε τα πάνω της η "Μπάρτσα". Γράψτε λάθος. Δεν το επέτρεψε ο Λάνγκφορντ (70-65, 37.33). Κάπου εκεί... εξαντλήθηκε η υπομονή του Όλεσον, ο οποίος σκόραρε τους 15 από τους 17 πόντους του στην τελευταίο δεκάλεπτο και ηγήθηκε του 80-70. Καθοριστικής σημασίας το λάθος του Λαβάλ, στα 42'' για το τέλος.

Με δυο εύστοχες βολές ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο "έπιασε" τον Μάρκους Μπράουν στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας όλων των εποχών (με 690). Ο Αμερικανός χρειάστηκε 179 ματς, ο Ισπανός 249.