ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπάμπεργκ - Άλμπα 76-67: Σόκαρε την ομάδα του Ρενέσες στο φινάλε

Τίμαν και Έρικσον από τον αγώνα της Άλμπα με τον Ολυμπιακό την σεζόν 2019/20
Τίμαν και Έρικσον από τον αγώνα της Άλμπα με τον Ολυμπιακό EUROKINISSI

Η Μπάμπεργκ σόκαρε την Άλμπα, αφού κατάφερε να πάρει το μομέντουμ του αγώνα στο τελευταίο 4λεπτο και εν τέλει την νίκη με 76-67. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κρίστιαν Σενγκφέλντερ ο οποίος πέτυχε 31 πόντους από 8/12 δίποντα και 4/8 τρίποντα.

Η Άλμπα κατάφερε να χάσει το ματς μέσα από τα χέρια της στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα με την Μπάμπεργκ (76-67) για την 19η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, χάρη στην τρομερή εμφάνιση του Κρίστιαν Σενγκφέλντερ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 31 πόντους από 8/12 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένο με το σκορ να εναλλάσσεται αρκετές φορές. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ανοιχτό γήπεδο, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και πήραν μία διαφορά πέντε πόντων με συνεχόμενα καλάθια του Μάρκους Έρικσον. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με την ομάδα του Αϊτο Ρενέσες να είναι μπροστά με μόλις δύο πόντους (36-38).

Η Άλμπα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, με τον Μάρκους Έρικσον να ηγείται των Γερμανών, (είχε 16 πόντους από 4/9 τρίποντα). Στα τελευταία λεπτά το ματς είχε γίνει ντέρμπι, με την Μπάμπεργκ να απειλεί και έξω από τα 6,75μ. Οι Χολ και Βίταλι με δύο σερί σουτ τριών πόντων έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους μετά από αρκετή ώρα (69-62) και έδειχναν πως έχουν το μομέντουμ του αγώνα. Οι παίκτες της Άλμπα δεν ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα, ενώ στην επίθεση οι Έρικσον και Σίκμα στα τελευταία λεπτά προσπαθούσαν μόνοι τους, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 76-67 για την 19η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 36-38, 53-53, 76-67

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 3, Ντίλοου 5, Έρικσον 16 (4/9 τρίποντα), Μάτισεκ, Σνάιντερ 8 (5 ριμπάουντ), Νίκιτς, Ολίντε 9 (6 ριμπάουντ), Φοντέκιο 9 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τίμαν 3, Σίκμα 4, Λάμερς 10 (8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 14/39 δίποντα, 9/39 τρίποντα, 12/17 βολές, 49 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη

Photo Credits: Eurokinissi