ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

Μπακς - Κλίπερς 119-153: Βαριά ήττα για τα "δεύτερα" του Μιλγουόκι από τα "δεύτερα" του Λ.Α

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με την φανέλα των Μπακς
Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με την φανέλα των Μπακς 2021 LYNNE SLADKY/AP PHOTO

Οι αναπληρωματικοί των Κλίπερς αποδείχθηκε ότι είχαν μεγαλύτερο κίνητρο από τους αναπληρωματικούς των Μπακς και διέλυσαν με 153-119 των "Ελάφια" μέσα στο Μιλγουόκι. Στους 43 πόντους σταμάτησε ο Κόβινγκτον, στους 12 πόντους ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Σε μία βραδιά που τα αστέρια των δύο ομάδων πήραν... ρεπό, οι Κλίπερς ισοπέδωσαν τους Μπακς μέσα στο Μιλγουόκι με 119-153, κάνοντας ρεκόρ παραγωγικότητας στην ιστορία της ομάδας.

Στο 48-29 το ρεκόρ των Μπακς, που παρέμειναν στην 2η θέση της Ανατολής, στο 38-40 των Κλίπερς που είναι σταθερά στην 8η θέση της Δύσης.

Περίπου ένα ημίχρονο άντεξαν τα "δεύτερα" των "Ελαφιών", αφού από την τρίτη περίοδο κι έπειτα κατέρρευσαν, κόντρα σε ένα Λ.Α που τελείωσε τον αγώνα με 23/43 τρίποντα.

Ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον με 43 πόντους με 11/18 τρίποντα ήταν ο ηγτης των Κλίπερς, με τον Αμίρ Κόφι να προσθέτει 32 πόντους

Για τους Μπακς, ο Τζόρνταν Νουόρα είχε 28 πόντους και ο Μπόμπι Πόρτις 25 πόντους. Ο Θανάσης Αντετοκούνπο είχε 12 πόντους με 6/9 δίποντα, 02 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, χωρίς τίποτα να δείχνει τι θα ακολουθούσε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στην αρχή, οι άμυνες είχαν πάει περίπατο και η πρώτη περίοδος βρήκε τους Κλίπερς να προηγούνται με 30-34.

Στην δεύτερη περίοδο το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τις άμυνες να έχουν δεύτερο - και τρίτο - ρόλο και τους Μπακς να περνούν μπροστά με 54-51 με 6 λεπτά να μένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό οδήγησε στην πρώτη αντίδραση των Κλίπερς, που με ένα σερί 9-0 ξέφυγαν με 54-60, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 62-73. Και κάπου εκεί θα ερχόταν η... έκρηξη.

Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καθοριστική για το ματς, αφού μέχρι οι Μπακς να καταλάβουν τι συμβαίνει η διαφορά είχε εκτοξευτεί στους 20 πόντους (67-87) χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 14-5 των Κλίπερς. Το γήπεδο είχε αρχίσει πλέον να γίνεται... κατηφορικό, με την ομάδα του Λ.Α να συνεχίζει να σκοράρει με άνεση, ξεφεύγοντας με 88-114. Δεν είχε τελειώσει όμως ακόμα

Στην τέταρτη περίοδο οι Κλίπερς δεν άφησαν ποτό το πόδι από το γκάζι, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 31 πόντους (98-129). Ούτε εκεί όμως σταμάτησαν, ανεβάζοντας κι άλλο τον ρυθμό τους, φτάνοντας στην συνέχεια στο +43 (104-147), πριν τελικά χαλαρώσουν στο φινάλε, με τους Μπακς απλώς να μειώνουν (λίγο) την έκταση της ήττας τους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-34, 62-73, 88-114, 119-153

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Νουόρα 28 (3), Ιμπάκα 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Πόρτις 25 (8 ριμπάουντ), Κάρτερ 18 (2 τρίποντα, 8 ασιστ), Κόνατον 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαμουκελασβίλι 8 (1), Αντετοκούνπο 12, Χιλ 4 (5 ασίστ), Γουίγκιτον 10

ΚΛΙΠΕΡΣ (Λου): Κόβινγκτον 43 (11/18 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζούμπατς 11, Μαν 18 (1), Κενάρντ 23 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Κόφι 32 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάρτενσταϊν 14 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μουν 7 (1), Χουντ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 42/69 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 11/18 βολές, 38 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Κλίπερς: 33/49 δίποντα, 23/43 τρίποντα, 18/24 βολές, 36 ριμπάουντ, 34 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 9 λάθη