Μπάγερν - Βιλερμπάν 64-76: Οι Γάλλοι έκαναν την έκπληξη και δραπέτευσαν από το Μόναχο

PANORAMIC/INTIME

Η Βιλερμπάν έκανε την έκπληξη, περιορίζοντας αισθητά την Μπάγερν Μονάχου και πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα στη Βαυαρία με 76-64.

Η Βιλερμπάν πήγε στο Μόναχο ως αουτσάιντερ απέναντι στην Μπάγερν, ωστόσο αυτό δεν την απέτρεψε από το να κάνει μία εξαιρετική εμφάνιση και να δραπετεύσει με τη νίκη από τη Βαυαρία με 76-64.

Πάρις Λι και Γιουσούφα Φαλ έκαναν τη διαφορά για τους Γάλλους, απελπιστικά μόνος στην επίθεση ο Κάρσεν Έντουαρντς για τους Γερμανούς.

Στο 5-18 η ομάδα του Πουπέ, έπεσε στο 9-14 εκείνη του Λάσο στην κατάταξη της EuroLeauge.

Η Βιλερμπάν ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος του αγώνα στο Μόναχο και βρέθηκε από νωρίς σε θέση ισχύος. Έντουιν Τζόνσον και Γιουσούφα Φαλ ήταν σε μεγάλο βράδυ, όντες διψήφιοι από το ημίχρονο, το οποίο οι Γάλλοι έκλεισαν με αέρα 11 πόντων (40-29). Η Μπάγερν έμεινε στους 29 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά, ενδεικτικό της εξαιρετικής άμυνας της Βιλερμπάν.

Οι Γάλλοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με ένα σερί 7-0 εδραίωσε το διψήφιο προβάδισμα. Η Μπάγερν έδειξε διάθεση να μην επιτρέψει στη Βιλερμπάν να ξεφύγει περαιτέρω, ωστόσο ο Κάρσεν Έντουαρντς πάλευε μόνος του στην επίθεση για την ομάδα του Λάσο.

Ο Γιουσούφα Φαλ κυριαρχούσε με νταμπλ-νταμπλ για τους Γάλλους, οι οποίοι έπαιρναν σκορ και από τους Λι, Τζάκσον και Σκοτ. Η Βιλερμπάν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, την ώρα που η Μπάγερν έμοιαζε μπλοκαρισμένη στην επίθεση. Τελικό σκορ το 76-64 υπέρ των Γάλλων που πανηγύρισαν την πέμπτη τους νίκη στη σεζόν στην EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Βίλιους, Κορτές

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 29-40, 50-59, 64-76

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ, Φρανσίσκο 11 (2/4 τρίποντα), Έντουαρντς 21 (5/7 τρίποντα), Βάιντμαν, Γκίφαϊ, Μπόνγκα, Μπολμάρο 7, Λούτσιτς 6, Ομπστ 6, Χάρις 7 (6 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς, Μπούκερ 6

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 12 (3 ριμπάουντ), Τόμας 4, Λι 21 (2/7 τρίποντα), Καχούντι, Λοβέρν 2, Νταλό, Τζάκσον 13 (2/2 τρίποντα), Φαλ 16 (13 ριμπάουντ), Λάιτι, Εντιαγέ 6 (11 ριμπάουντ), Γιάκοβ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 15/35 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 7/13 βολές, 26 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 23/43 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 18/19 βολές, 40 ριμπάουντ, 13 ασιστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Μπάγερν υποδέχεται τη Μπασκόνια (30/1, 21:00), ενώ η Βιλερμπάν φιλοξενεί την Φενέρμπαχτσε.