Μπάγερν - Βαλένθια 85-84: Οι Βαυαροί χαμογέλασαν στο φινάλε σε μεγάλο ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες

ANDREAS PAPAKONSTANTINOU / TOURETTE PHOTOGRAPHY

Μεγάλο ματς στη Γερμανία ανάμεσα σε Μπάγερν και Βαλένθια, με τους Βαυαρούς να παίρνουν το παιχνίδι στο φινάλε με 85-84 σε ένα πραγματικό ντέρμπι.

Παιχνίδι-θρίλερ στη Γερμανία με την Μπάγερν να λυγίζει στο φινάλε τη Βαλένθια με 85-84 σε ένα μεγάλο ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο 8-9 ανέβηκαν οι Βαυαροί, έπεσαν στο 9-8 οι Ισπανοί στην κατάταξη της EuroLeague.

Επιθετικός πλουραλισμός για την ομάδα του Λάσο με πέντε διψήφιους και πρώτους σκόρερ τους Μπολμάρο - Μπούκερ με 13 πόντους έκαστος. Κορυφαίοι για τη Βαλένθια οι Ντέιβις και Τζόουνς με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο στη Γερμανία, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τις εναλλαγές να διαδέχονται η μία την άλλη. Το τέμπο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν χαμηλό, με τον ρυθμό να ανεβαίνει στην δεύτερη περίοδο. Η ανάπαυλα βρήκε την Βαλένθια να προηγείται με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Η Μπάγερν είχε τον πρώτο λόγο, ωστόσο όλα ήταν ρευστά μέχρι το τελευταίο λεπτό. Μπολμάρο και Μπούκερ ηγήθηκαν στο σκοράρισμα για τους Βαυαρούς, με τον Μπράντον Ντέιβις να αποτελεί την κύρια πηγή κινδύνου από πλευράς Βαλένθια.

Ο Λούτσιτς με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 84-81 υπέρ των Γερμανών με 16" δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι. Οι Ισπανοί αστόχησαν στην επόμενη επίθεση και ο Έντουαρντς με 1/2 έστειλε τους Βαυαρούς στο +4 (85-81). Ο Ρόμπερτσον απάντησε για τρεις με 1.9" για το άκουσμα της κόρνας. Ο Αροστέγκι επιχείρησε το τελευταίο σουτ από μακρινή απόσταση ωστόσο δεν βρήκε στόχο και το ματς κατέληξε στα χέρια των Βαυαρών.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Ράσις, Χάτζιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 38-39, 60-62, 85-84

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 2, Φρανσίσκο 3, Έντουαρντς 10, Γκίφαϊ 2, Ράντοντσιτς 2, Μπόνγκα 5, Μπολμάρο 13 (4 ριμπάουντ), Λούτσιτς 12, Ομπστ 12 (3/6 τρίποντα), Χάρις, Μπράνκοβιτς 11 (8 ριμπάουντ), Μπούκερ 13 (4 ριμπάουντ)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Πουέρτο, Ρόιβερς 7 (5 ριμπάουντ), Πραντίγια 4 (4 ριμπάουντ), Άντερσον 8, Λόπεθ-Αροστέγκι 9 (4 ριμπάουντ), Τζόουνς 19 (3/5 τρίποντα), Φερνάντο, Τουρέ 4, Χέρμανσον 4, Ρόμπερτσον 8, Ντέιβις 21 (4 ριμπάουντ), Ντε Λαρέα

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 19/39 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 17/25 βολές, 37 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 24/41 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 12/18 βολές, 31 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Μπάγερν πηγαίνει στην Μπολόνια για το ματς με τη Βίρτους (3/1, 21:30), ενώ η Βαλένθια υποδέχεται την Αναντολού Εφές (3/1, 20:30).