Μπάγερν - Μπασκόνια 76-81: Ηγέτης Μπάλντουιν χάρισε το διπλό στους Βάσκους

Ο Γουέιντ Μπάλτνουιν απέναντι στην Μπάγερν
Ο Γουέιντ Μπάλτνουιν απέναντι στην Μπάγερν PHOTO CREDITS: BASKONIA

Με τον Γουέιντ Μπάλντουιν να είναι απολαυστικός και τον Μάθιου Κοστέλο να τον συμπληρώνει, η Μπασκόνια επικράτησε με 81-76 της Μπάγερν στο Μόναχο για την 17η αγωνιστική της EuroLeague και πέτυχε την έκτη νίκη της στη διοργάνωση.

Η Μπασκόνια πάτησε γκάζι από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά και με ηγέτη τον Γουέιντ Μπάλντουιν έφυγε με το διπλό από το Μόναχο επικρατώντας της Μπάγερν με 81-76 για την 17η αγωνιστική της EuroLeague. Αυτή ήταν η έκτη νίκη των Βάσκων στη διοργάνωση ενώ για την Μπάγερν ήταν η δέκατη ήττα και έπεσε στο 7-10 στη σεζόν.

Πλην του Μπάλντουιν που είχε 30 πόντους, εξαιρετικός και άκρως σημαντικός ήταν και ο Κοστέλο που σταμάτησε στους 23 πόντους και έδωσε πολύτιμες λύσεις στους φιλοξενούμενους. Για τους γηπεδούχους ο Κέι Σι Ρίβερς που έπαιξε μόλις το δεύτερό του ματς με τους Γερμανούς είχε 16 πόντους ενώ ο Ντεσόν Τόμας μαζί με τον Λούτσιτς είχαν από 12 .

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, βρήκαν μεγάλα σουτ και είχαν τον Μπάλντουιν σε τρομερή κατάσταση με 16 πόντους στα πρώτα δέκα αγωνιστικά λεπτά. Το ματς ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο μέχρι το ημίχρονο με τις ομάδες να πηγαίνουν σχεδόν χέρι χέρι αλλά τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο μισό με τέσσερις πόντους διαφορά.

Στο δεύτερο μισό η Μπασκόνια σταδιακά έχτισε μία διαφορά που κράτησε κοντά στους 10 πόντους με την Μπάγερν να προσπαθεί να ισορροπήσει όσο πιο άμεσα γίνεται να πράγματα. Ο Ρίβερς ήταν το κύριο επιθετικό όπλο για την Μπάγερν αλλά ο Μπάλντουιν μαζί με τον Κοστέλο ήταν πιο αποτελεσματικοί. Με φόρα από την διαφορά που σταδιακά έχτισε στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη και έφυγαν με το διπλό από το Μόναχο και μαζί την έκτη νίκη τους στη διοργάνωση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Ρότσα, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-25, 42-46, 55-67, 76-81

ΜΠΑΓΕΡΝ: Βάιλερ-Μπαμπ 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμας 12 (4/4 δίποντα), Γουόλντεν 3 (1), Ρίβερς 16 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Χάντερ 10 (4/8 δίποντα), Χαραμάζ 10 (2), Λούτσιτς 12 (8/9 βολές, 14 ριμπάουντ), Τζορτς, Ομπστ 3 (1), Ρούμπιτ 4 (2/6 δίποντα), Σίσκο

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Πίτερς 7 (1), Μπάλντουιν 30 (7/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 6 (2), Γκρέιντζερ 4 (5 ασίστ), ίνοχ 2, Κοστέλο 23 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Ενοκό 9 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κούρουκς

Ομαδικά στατιστικά - Μπάγερν: 18/36 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 19/22 βολές, 37 ριμπάουντ (27+10), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Μπάσκόνια: 20/41 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 14/19 βολές, 35 ριμπάουντ (27+8), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την επόμενη αγωνιστική της διοργάνωσης η Μπασκόνια αντιμετωπίζει την Μπαρτσελόνα (30/12, 21:30) ενώ η Μπάγερν θα παίξει με την Βιλερμπάν εκτός έδρας (30/12, 22:00).