Μπάγερν - Μπαρτσελόνα 90-77: Ο Μπάλντουιν τσαλαπάτησε το φάντασμα της Βαρκελώνης

Ο Γουέιντ Μπάλντουιν της Μπάγερν Μονάχου
Ο Γουέιντ Μπάλντουιν της Μπάγερν Μονάχου EUROKINISSI

Βραδιά καριέρας για τον Γουέιντ Μπάλντουιν, που διέλυσε τη Μπαρτσελόνα (90-77) το βράδυ που ο Νίκολα Μίροτιτς ζήτησε να μείνει εκτός δωδεκάδας λίγη ώρα πριν από το τζάμπολ στο Μόναχο.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τον Α' γύρο της κανονικής διάρκειας της EuroLeague η Μπάγερν, καθώς επικράτησε πιο εύκολα απ' όσο δείχνει το τελικό 90-77 της Μπαρτσελόνα το βράδυ της Τετάρτης (30/12) στο Audi Dome.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι πάτησε το γκάζι, σε άμυνα κι επίθεση, στο τρίτο δεκάλεπτο και με επί μέρους 27-10 έχτισε προβάδισμα 15 πόντων που την βοήθησε να πάει μέχρι το τέλος χωρίς να αντιμετωπίσει σημαντικά προβλήματα.

Αποκαρδιωτική εμφάνιση από τους Καταλανούς που δεν είχαν τον βασικό τους σέντερ, Μπράντον Ντέιβις και έχασαν λίγη ώρα πριν από το τζάμπολ τον Νίκολα Μίροτιτς που ζήτησε να μην αγωνιστεί για άγνωστο έως τώρα λόγο.

Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Γουέιντ Μπάλντουιν που έκανε τρομερό ρεκόρ καριέρας σε πόντους (29) και αξιολόγηση (41), με 7/22 τρίποντα έκλεισε το ματς η Μπαρτσελόνα που έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τι κι αν δεν είχε τους Μίροτιτς - Ντέιβις, η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο ματς. Προηγήθηκε με έξι στο πέμπτο λεπτό (10-16), χάρη στην αποτελεσματικότητά της στο δίποντο (5/7) και το τρίποντο (2/3), έκλεισε μπροστά με 26-22 το πρώτο δεκάλεπτο χάρη στο all-around παιχνίδι του Καλάθη, βρέθηκε στο +8 (24-32) στο ξεκίνημα του δεύτερου, όμως δεν είχε τρόπο για να περιορίσει τον Γουέιντ Μπάλντουιν που κράτησε όρθια την ομάδα του έως το 43-45 του ημιχρόνου.

Ένα γρήγορο σερί 8-0 των Βαυαρών τους έβαλε μπροστά με έξι (51-45) στην έναρξη του β' μέρους, με τον Μπάλντουιν να σκοράρει γκολ-φάουλ για το 57-49 στο 25' και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 70-55. Οι Καταλανοί πέτυχαν δέκα πόντους σε δέκα λεπτά, έμειναν πολύ πίσω, δεν είχαν ενέργεια ανάλογη με εκείνη των γηπεδούχων και δεν απείλησαν ποτέ μέχρι το φινάλε με τον Μπάλντουιν να συνεχίζει να τους σφυροκοπά με διαδοχικά γκολ-φάουλ στη βραδιά της καριέρας του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Ράντοβιτς, Μπάλακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 43-45, 70-55, 90-77

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 14 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπάλντουιν 29 (9/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίλι 4, Ρέινολντς 12 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 7 (1), Τσίπσερ 16 (1/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκιστ 4 (1/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζόνσον 4 (0/4 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίσκο, Ραντόσεβιτς, Γκραντ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Χάνγκα 10 (4/5 δίποντα), Μπολμάρο 2, Σμιτς 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πούστοβι 10 (5/6 δίποντα), Μπάτζι, Οριόλα 2, Αμπρίνες 16 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χίγκινς 12 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Μαρτίνεθ, Κούριτς 2, Μπάντιο, Καλάθης 9 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/41 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 23/23 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 12/17 βολές, 21 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική η Μπάγερν θα παίξει στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (8/1 στις 21:00), ενώ η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί τη Βαλένθια (7/1 στις 22:00).