Μπάγερν - Μπαρτσελόνα 72-80: Άνετα το 2/2 στο Μόναχο

Ο Νίκολα Μίροτιτς σε αγώνα της Μπαρτσελόνα
Ο Νίκολα Μίροτιτς σε αγώνα της Μπαρτσελόνα PHOTO CREDITS: SHUTTERSTOCK

Ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο και το καλό ξεκίνημα στην τρίτη έδωσαν στη Μπαρτσελόνα προβάδισμα 20 πόντων, για να φύγουν με άνετο διπλό από το Μόναχο (80-72) στη 2η αγωνιστική της EuroLeague.

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στη EuroLeague 2021/22 πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης (7/10) η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Μπάγερν (80-72) που με τη σειρά της έπεσε στο 0-2.

Η αστοχία των Βαυαρών από την περιφέρεια, η κακή αναλογία ασίστ/λαθών και η κακή τους εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο έδωσαν στους Καταλανούς την ευκαιρία να χτίσουν προβάδισμα έως και 20 πόντων, που τους επέτρεψε να φτάσουν με άνεση στη νίκη.΄

Τόμας και Ρούμπιτ, οι δύο πενταδάτοι ψηλοί της Μπάγερν, έβαλαν δύσκολα από νωρίς στη Μπαρτσελόνα (13-7 στο 6'), όμως ο Γιοκουμπάιτις ήταν σε σπουδαία κατάσταση και με εννέα πόντους βοήθησε την ομάδα του να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 16-15.

Το ματς ήταν σκληρό, οι Μίροτιτς - Ντέιβις έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων (32-28) στους Καταλανούς, που βρήκαν ρυθμό και ισορροπία στο παιχνίδι τους για το 34-44 του ημιχρόνου. Είχαν 75% στο δίποντο, 56% στο τρίποντο και σπουδαίο πλουραλισμό καθώς πλην του Γιοκουμπάιτις, ο Μίροτιτς και ο Ντέιβις είχαν προσθέσει 19 πόντους.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε, ο Τρινκιέρι είχε παράπονα απ' όλους, από παίκτες και διαιτητές, είδε το 43-63 στο 29' και κατάλαβε πως το ματς είχε κριθεί από νωρίς. Οι Βαυαροί έκαναν την προσπάθειά τους, όμως η κατάσταση δεν μπορούσε να ανατραπεί και δεν ανατράπηκε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Γιόβτσιτς, Ράκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 34-44, 48-63, 72-80

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμας 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουόλντεν 5 (1), Χάντερ 6 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 3, Ρούμπιτ 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Σίσκο 7 (1), Χίλιαρντ 18 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/3 βολές), Σίλινγκ 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 15 (3/5 δίποντα, 6/8 βολές), Μαρτίνεθ, Σμιτς 3 (1), Χέιζ 6 (3/4 δίποντα), Οριόλα 4, Λαπροβίτολα 2, Χίγκινς 16 (2/4 δίποντα, 9/11 βολές, 5 ασίστ), Κούριτς 8 (2), Γιοκουμπάιτις 9 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα), Μίροτιτς 11 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 6 (3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 22/36 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 7/10 βολές, 14 ριμπάουντ (9+5), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 18/27 δίποντα, 9/18 τρίποντα, 17/21 βολές, 17 ριμπάουντ (14+3), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 18 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην πρώτη διαβολοβδομάδα της σεζόν η Μπάγερν πρώτα θα παίξει στο Καζάν με την Ούνικς (12/10 στις 19:00) και στη συνέχεια θα πάει στην Αγία Πετρούπολη για να αντιμετωπίσει τη Ζενίτ (14/10 στις 20:00), ενώ η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό (13/10 στις 22:00) και δύο ημέρες μετά θα παίξει στο Μόντε Κάρλο με τη Μονακό (15/10 στις 20:00).