Μπάγερν Μονάχου - Βιλερμπάν 76-72: Με καλή ψυχολογία στο ΣΕΦ

EUROLEAGUE 2022-2023 /   -
EUROLEAGUE 2022-2023 / - EUROKINISSI

Η Μπάγερν πήρε τη νίκη απέναντι στη Βιλερμπάν (76-72) και έφτιαξε την ψυχολογία της, εν όψει της εκτός έδρας δοκιμασίας με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Μπάγερν και Βιλερμπάν γνωρίζουν πως επί της ουσίας δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague, παρόλ' αυτά πάλεψαν μέχρις εσχάτων για τη νίκη στο Audi Dome, το βράδυ της Τρίτης 7 Μαρτίου. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν αυτή που, εν τέλει, πήρε τη νίκη (76-72) και μαζί την ψυχολογική ώθηση πριν από το συναπάντημα με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Όλα αυτά σε μια βραδιά που οι γηπεδούχοι είχαν άσχημα ποσοστά στο δίποντο (43.6%) και λίγες ασίστ (13), από την άλλη όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ούτε τον προπονητή τους (Τι Τζέι Πάρκερ) ούτε τον κορυφαίο παίκτη τους (Νάντο Ντε Κολό).

Η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Νάντο Ντε Κολό, κυρίως από την άποψη πως περιόρισε τους περισσότερους εκ των υπολοίπων παικτών της Βιλερμπάν. Το +2 (21-19) των γηπεδούχων έγινε +10 (41-31) μετά από τρία λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο κι ενώ ο Αντρέας Ομπστ έκανε σπουδαία δουλειά από την περιφέρεια, έχοντας 9 πόντους με 3/4 τρίποντα σε εκείνο το σημείο. Χάρη στον Ντι Μποστ πάντως, η Βιλερμπάν επέστρεψε και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο σουτ (38-36) στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος ήταν πολύ πιο κλειστό, με τους γηπεδούχους να φτάνουν μεν στο +6 (49-43 στο 27'), αλλά να το βλέπουν να κάνει φτερά μέσα σε μόλις δύο λεπτά. Η Βιλερμπάν, βλέπεται, παρά τα προβλήματα και τις απουσίες που είχε, δεν έλεγε να εγκαταλείψει το παιχνίδι. Πήρε το προβάδισμα στο 28ο λεπτό (49-50) και το ανέκτησε στις αρχές της τέταρτης περιόδου, μετά από νέο μικρό ξέσπασμα (56-57 στο 33').

Στην τελική ευθεία όμως, αυτή που βρήκε τα μεγάλα σουτ ήταν η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι. Ο Αντρέας Ομπστ και ο Κόρι Γουόλντεν σκόραραν από την περιφέρεια και διαμόρφωσαν το +6 (70-64) στα 2'42'' για το τέλος, διαφορά που δεν ανετράπη ξανά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ - Νίκολιτς - Κονσταντίνοβς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 38-36, 53-50, 76-72.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ - Μπαμ 6 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουόλντεν 10 (1/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σίλι 12 (2), Γουίνστον 3 (1/9 σουτ), Γκιφάι 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χάντερ 8 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόνγκα 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ομπστ 15 (5/8 τρίποντα), Βίμπεργκ 3 (1), Γκιλέσπι 4 (4 ριμπάουντ).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μπελνού): Μάθιους 10 (4 ριμπάουντ), Νουά 3 (3 ριμπάουντ), Μποστ 18 (5/10 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντιό 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τάιους 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Λάιτι 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Ομπασόχαν 6 (1), Πονς.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 17/39 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 9/12 βολές, 43 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 20 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 17/33 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 14/22 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη, 5 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπάγερν Μονάχου ταξιδεύει στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (9/3, 21:00), ενώ η Βιλερμπάν δοκιμάζεται εκτός έδρας απέναντι στη Ζάλγκιρις (9/3, 20:00).