Μπάγερν - Ερυθρός Αστέρας 74-59: Ονειρεύονται την οκτάδα στο Μόναχο

Ο Γουέιντ Μπάλντουιν της Μπάγερν Μονάχου
Ο Γουέιντ Μπάλντουιν της Μπάγερν Μονάχου EUROKINISSI

Ανώτερη στο δεύτερο μέρος και καταπληκτική αμυντικά στην τέταρτη περίοδο, η Μπάγερν νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα στο Μόναχο (74-59) και ανέβηκε στο 5-2 για να συνεχίσει να ονειρεύεται τα playoffs της EuroLeague.

Την πέμπτη νίκη της σε επτά αγώνες της EuroLeague 2020/21 πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής (6/11) η Μπάγερν. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι επικράτησε με 74-59 του Ερυθρού Αστέρα στο Μόναχο, για να την ρίξει στο 2-4 μετά από την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Με τον Γουέιντ Μπάλντουιν να κάνει άλλη μια καλή εμφάνιση και με τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς να σκοράρει το μεγάλο σουτ για το 68-59 που έκρινε τον αγώνα, η Μπάγερν συνεχίζει να ονειρεύεται ότι θα χωρέσει στην οκτάδα της κανονικής περιόδου και θα συμμετάσχει στα playoffs. Οι Σέρβοι, από την άλλη, στηρίχθηκαν στον Τζόνι Ο' Μπράιαντ που πάντως ίσως και να τους μπέρδεψε καθώς ο Τζόρνταν Λόιντ έμεινε πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του (9 πόντοι από 1/5 δίποντα και 1/9 τρίποντα) και ουδείς έδειξε έτοιμος γι' αυτή την αναμέτρηση.

Με χαμηλό σκορ και με τους Μπάλντουιν - Ρέινολντς να ξεχωρίζουν, η Μπάγερν είχε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο χωρίς όμως να χτίσει και μια απόσταση από τους Σέρβους. Το 18-14 ήταν αποτέλεσμα ενός όχι και τόσο ποιοτικού δεκαλέπτου, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει πάντως καλή λειτουργία στην άμυνα, να πιέζει περισσότερο και να στηρίζεται στον Ο' Μπράιαντ. Ο Αμερικανός κουβάλησε την ομάδα του στο σκοράρισμα στη δεύτερη περίοδο, υπήρξαν στιγμές που ήταν υπερβολικός βέβαια και το 33-31 του πρώτου μέρους μάλλον είχε εξήγηση. Οι γηπεδούχου σούταραν με 28% στο τρίποντο (4/14) και οι φιλοξενούμενοι με 33% στο δίποντο (7/21), έχοντας μόλις δύο ασίστ για πέντε λάθη.

Με καλύτερη δημιουργία στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Αστέρας πήρε το προβάδισμα (40-43) στηριζόμενος τους Λόιντ - Ο' Μπράιαντ, όμως και πάλι η Μπάγερν είχε απαντήσεις και με τον Μπάλντουιν κορυφαίο έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (55-51) πριν χτίσει και ένα προβάδισμα οκτώ πόντων (61-53 στο 33') με τους Γουάιλερ-Μπαμπ - Σίσκο που έδωσαν σημαντικές λύσεις ως αναπληρωματικοί. Ο Λόιντ σκόραρε για το 61-59, ο Ρέινολντς απάντησε για το 63-59 και ο Λούτσιτς έβαλε στα 90" το μεγάλο σουτ για το 68-59 που έδωσε στη Μπάγερν μια σημαντική νίκη, την πέμπτη της σε επτά αγώνες της φετινής περιόδου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαντίλα, Πέρεζ, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 33-31, 55-51, 74-59

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 15 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπάλντουιν 15 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέινολντς 8 (4/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμας 4 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούτσιτς 12 (2), Τζέντοβιτς 3 (1), Τσίπσερ 4, Τζόνσον 4, Σίσκο 3 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκραντ 6 (2)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Τζόρτζεβιτς): Ρότσεστι, Ο' Μπράιαντ 17 (6/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χολ 8 (2), Γουόλντεν 12 (1), Λόιντ 9 (1/5 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νταβίντοβατς, Λάζιτς, Ριθ, Ντόμπριτς, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Κούζμιτς, Τέρι 6 (6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 14/26 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 13/17 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 13/33 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 15/18 βολές, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 7 επιθετικά), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπάγερν θα υποδεχθεί στο Μόναχο τη Βαλένθια (13/11 στις 21:30), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τη Ρεάλ Μαδρίτης (13/11 στις 21:00).