Μπάγερν - Αρμάνι Μιλάνο 85-79: Ζωντανή στο όνειρο

Ο Μπάλντουιν σε στιγμιότυπο από αγώνα της Μπάγερν στην EuroLeague
Ο Μπάλντουιν σε στιγμιότυπο από αγώνα της Μπάγερν στην EuroLeague EUROKINISSI

Η Μπάγερν στηρίχθηκε στην άμυνα και πήρε τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (85-79), μένοντας ζωντανή στη μάχη πρόκρισης στο Final Four της Κολωνίας. Στο 2-1 πλέον η ιταλική ομάδα.

Η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε το ξέσπασμα του Βλάντιμιρ Λούτσιτς στην τρίτη περίοδο και πήρε τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (85-79) στο Game 3 των playoffs, βελτιώνοντας την εις βάρος της κατάσταση με φόντο την πρόκριση στο Final Four της Κολωνίας (2-1).

Το παιχνίδι είχε πολύ έντονες μεταπτώσεις στην απόδοση των ομάδων εντός του σαρανταλέπτου, με τη γερμανική ομάδα να στηρίζεται όμως στην σπουδαία άμυνα που έπαιξε σε δύο ξεχωριστά πεντάλεπτα (5' μέχρι 10' & 21' μέχρι 26') για να "σπάσει το ρόδι" και να κερδίσει το τρίτο παιχνίδι της σειράς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η εκκίνηση των γηπεδούχων ήταν εντυπωσιακή! Ή αν προτιμάτε αυτή των φιλοξενούμενων ήταν απογοητευτική. Η Μπάγερν πάτησε γρήγορα το γκάζι, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Αρμάνι Μιλάνο και έχτισε το +14 (23-9) της πρώτης περιόδου, σημειώνοντας δεκατέσσερις αναπάντητους πόντους από το 6' μέχρι το 10' του αγώνα. Όπως συνέβη όμως στις δύο πρώτες αναμετρήσεις της σειράς, η δεύτερη περίοδος ήταν κι εδώ εκ διαμέτρου αντίθετη.

Ο Έτορε Μεσίνα πήρε πολλά από πολλούς, η ιταλική ομάδα βελτίωσε θεαματικά τα ποσοστά της και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά σε επίπεδα που την καθιστούσαν ευθέως ανταγωνιστική. Το -4 (39-35) του ημιχρόνου άφηνε άλλωστε ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει της συνέχειας.

Η τρίτη περίοδος ήταν καρμπόν με την πρώτη, αφού οι γηπεδούχοι κράτησαν τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο για περίπου πέντε λεπτά. Την ίδια ώρα που ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς έβαζε το ένα καλάθι μετά το άλλο. Ο φόργουορντ του Αντρέα Τρινκιέρι σημείωσε 12 πόντους στο δεκάλεπτο και ήταν ο βασικός λόγος που η Μπάγερν κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου με διψήφια διαφορά (64-51 στο 30').

Η Αρμάνι Μιλάνο επιχείρησε να πιέσει περισσότερο την μπάλα, βρήκε στο πρόσωπο του Μάλκολμ Ντιλέινι τον άνθρωπο που θα συμμαζέψει την κατάσταση (64-58 στο 31'), η προσπάθειά της δεν είχε όμως διάρκεια. Οι γηπεδούχοι έκαναν καλά τη δουλειά τους στο πίσω μέρος του παρκέ, κράτησαν χαμηλά τους παίκτες του Έτορε Μεσίνα και πήραν την πολυπόθητη νίκη, που τους κρατάει ζωντανούς στη μάχη της πρόκρισης στο Final Four της Κολωνίας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ - Ντιφάλα - Βίλιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 39-35, 64-51, 85-79.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Μπάλντουιν 11 (4 ασίστ), Σίλεϊ 3, Ρέινολντς 6, Λούτσιτς 27 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 11/12 βολές, 7 ριμπάουντ), Φλακαντόρι 3 (1), Τσίπσερ 11, Γκιστ 4, Τζόνσον 9 (9 ριμπάουντ), Σίσκο 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Ραντόσεβιτς 2, Γκραντ.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 8 (2/7 σουτ), ΛεΝτέι 4, Μίτσοβ 2 (1/4 δίποντα), Ρολ 3 (1), Ροντρίγκεθ 11 (1/5 τρίποντα), Ταρζούσκι 6, Ντιλέινι 18 (3/6 τρίποντα), Σιλντς 11 (2), Μπρουκς 3 (1), Έβανς, Χάινς 5, Ντατόμε 8.

Ομαδικά στατιστικά - Μπάγερν: 22/40 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 23/30 βολές, 37 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 18/37 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/20 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 10 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν σε δύο βράδια, την Παρασκευή 30 Απριλίου στις 21:45, για το Game 4 της σειράς.

Photo Credits: Eurokinissi