FIBA EUROPE CUP

Μονς - Ιωνικός 75-78: Ιστορική επιστροφή στην Ευρώπη και πρώτη νίκη στους ομίλους του FIBA Europe Cup

Ο Τζέρμαν με την φανέλα του Ιωνικού Νίκαιας
Ο Τζέρμαν με την φανέλα του Ιωνικού Νίκαιας INTIME

Ο Ιωνικός επέστρεψε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και πήρε σπουδαία νίκη επί της Μονς στο Βέλγιο με 78-75 για την 1η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Ιστορική ημέρα για τον Ιωνικό Νίκαιας στο Βέλγιο καθώς έπειτα από 37 χρόνια επικράτησε σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Θύμα του η Βελγική Μονς την οποία κέρδισε εκτός έδρας με 78-75 για την 1η αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup. Η ομάδα της Νίκαιας ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο την ευρωπαϊκή του πορεία φέτος, έχοντας στο πλευρό της και μερίδα φιλάθλων που ενίσχυσε το σύνολο του Σεγκούρα με την φωνή της.

Πρώτος σκόρερ για τον Ιωνικό ήταν ο Τζέρμαν με 21 πόντους ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Γόντικας με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ αγγίζοντας το double-double.

Με έναν ικανοποιητικό αριθμό φιλάθλων να τον στηρίζει από τις κερκίδες, ο Ιωνικός μπήκε καλά στο ματς απέναντι στην Μονς και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (10-14) με λέι απ του Γόντικα. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε άμεσα, ισοφάρισαν σε 14-14 ωστόσο η ομάδα της Νίκαιας ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα με καλάθι του Άρτις και έκλεισε την πρώτη περίοδο με ένα πόντο διαφορά (20-21). Το ματς παρέμεινε καυτό και στο δεύτερο δεκάλεπτο εκεί όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα ενός καλαθιού αλλά την ομάδα της Νίκαιας να κερδίζει φάουλ με τον Αθηναίου και να κλείνει το πρώτο μισό με διαφορά ενός πόντου (35-36).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μισού, οι Νικαιώτες πήραν ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (35-39) το οποίο στη συνέχεια μεγάλωσε (41-50) παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Ίδια εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο εκεί όπου η διαφορά ξέφυγε για τους φιλοξενούμενους παγαίνοντας στους 10 πόντους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν, μείωσαν στους τρεις αλλά οι παίκτες του Σεγκούρα ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν στο τέλος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαχίν, Μαβισού, Μανχείμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 35-36, 52-61, 75-78

ΜΟΝΣ: Κέιτζ 2, Νίκολς 9 (2), Πάσαλιτς 7 (1), Πενάβα 11 (4/5 δίποντα), Τάιους 16 (2), Χένσον 12 (2), Μιντογκό, Μορτάν 3, Ενζεκβεσί (6/14 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αθηναίου 7 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χουγκάζ 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζέρμαν 21 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κολοβέρος 3 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γόντικας 18 (8/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μουσταφά 7 (4 ριμπάουντ), Άρτις 6 (3/3 δίποντα), Αρσενόπουλος 3, Μούρτος 4, Γκιουζέλης 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονς: 17/34 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 17/20 βολές, 29 ριμπάουντ (15+14), 20 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού:20/32 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 14/15 βολές, 36 ριμπάουντ (25+11), 16 ασίστ, 21 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 τάπες.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για τη 2η αγωνιστική των ομίλων, ο Ιωνικός αντιμετωπίζει την Άντβερπ στη Νίκαια (20/10, 19:00) ενώ η Μονς αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Σπόρτινγκ (20/10, 22:30).