Μονακό - Ζάλγκιρις 82-83: Ο Λεκαβίτσιους έβαλε τέλος σε σερί εννιά ηττών των Λιθουανών

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους σε στιγμιότυπο από αναμέτρηση της Ζάλγκιρις Κάουνας
Ο Λούκας Λεκαβίτσιους σε στιγμιότυπο από αναμέτρηση της Ζάλγκιρις Κάουνας EUROKINISSI

Η Ζάλγκιρις πήρε τεράστιο διπλό στην έδρα της Μονακό με 83-82, με τον Λεκαβίτσιους να γίνεται ο ήρωας της βραδιάς και να βάζει τέλος σε σερί εννιά ηττών των Λιθουανών.

Τι κι αν ήταν πίσω στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κυνηγώντας τους Μονεγάσκους, η Ζάλγκιρις πήρε τεράστια νίκη στην έδρα της Μονακό με 83-82 για την 26η αγωνιστική της EuroLeague. Ο Λεκαβίτσιους ήταν ο ήρωας της βραδιάς καθώς σκόραρε σημαντικό καλάθι στο τελευταίο λεπτό και έβαλε σε θέση οδηγού τους Λιθουανούς, χαρίζοντάς τους εν τέλει τη νίκη και ανεβάζοντάς τους στο 4-19 στη σεζόν.

Το ματς δεν ήταν εύκολο για την ομάδα του Μονακό καθώς παρά το ισχυρό προβάδισμά τους στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο και επέστρεψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο κάνοντας το ματς ντέρμπι και φεύγοντας στο τέλος με το μεγάλο διπλό. Πλέον η Μονακό έπεσε στο 12-13 και έχασε έδαφος στη μάχη για την οκτάδα.

Με τον Μοτιεγιούνας να μπαίνει από την αρχή ορεξάτος, η Μονακό πήρε σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στην Ζάλγκιρις που δυσκολευόταν πολύ να βρει τον δρόμο της προς το αντίπαλο καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά βρήκαν κάποια σημαντικά καλάθια, έβγαλαν μεγάλες άμυνες και ισορρόπησαν τα πράγματα αποκτώντας παράλληλα αυτοπεποίθηση. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 10 πόντων στο ημίχρονο.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο μισό εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση πάτησαν το γκάζι και έκαναν το ματς ντέρμπι. Ο Λεκαβίτσιους μίλησε στο πιο κρίσιμο σημείο με καλάθι στο τελευταίο λεπτό και έβαλε μπροστά τη Ζάλγκιρις για να της χαρίσει εν τέλει μία σπουδαία και απόλυτα αναγκαία νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Αλιάγα, Κωνσταντίνοβς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 46-36, 64-61, 82-83

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 6, Μπέικον 18 (4/6 τρίποντα), Τόμας 10 (3/4 δίποντα), Ντιαλό 9 (2/6 δίποντα), Μότουμ, Μπουτσιέλε, Μοτιεγιούνας 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ουατάρα 3, Άντζουσιτς, Χολ 6, Τζέιμς 18 (5/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ασίστ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 2, Μπλάζεβιτς 2, Λεκαβίτσιους 6 (3/3 δίποντα, 6 ασίστ), Νίμπο 7 (3/4 δίποντα), Γιανκούνας 5, Λουκοσιούνας 3 (1), Μιλάκνις 14 (4/8 τρίποντα), Κάβανο 9 (1), Γκιφάι 15 (7/7 βολές), Λοβέρν 13 (6/8 δίποντα), Ουλανόβας 7 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Μονακό: 21/38 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 19/25 βολές, 23 ριμπάουντ (12+11), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Ζάλγκιρις: 20/31 δίποντα, 10/26 τρίποντα 13/15 βολές, 28 ριμπάουντ (18+10), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 27η αγωνιστική της διοργάνωσης η Ζάλγκιρις θα υποδεχτεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (24/2, 20:00) και η Μονακό θα φιλοξενήσει την Φενέρμπαχτσε (25/2, 21:00).