Μονακό - Παρτίζαν 85-70: Οι Μονεγάσκοι γκάζωσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και λύγισαν τους Σέρβους με ηγέτη Τζέιμς

AS MONACO BASKET

Η Μονακό πάτησε το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και καθάρισε την υπόθεση νίκη στο παιχνίδι με την Παρτίζαν (85-70), με πρωταγωνιστή τον συνήθη ύποπτο Μάικ Τζέιμς.

Η Μονακό ήταν η νικήτρια του μεγάλου παιχνιδιού με αντίπαλο την Παρτίζαν, της οποίας επιβλήθηκε με 85-70 στο Πριγκιπάτο.

Σημείο αναφοράς για τους Μονεγάσκους ο Μάικ Τζέιμς (19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), την ώρα που ο Κέβιν Πάντερ κκατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για τους Σέρβους (28 πόντους), η οποία ωστόσο δεν ήταν αρκετή.

Ο Τζέιμς με τους 19 πόντους που σκόραρε έγινε ο δεύτερος σκόρερ της ιστορίας της EuroLeague πιάνοντας τον Νάντο Ντε Κολό στους 4383 πόντους.

Στο 14-10 ανέβηκε η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, στο 12-12 έπεσε εκείνη του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην κατάταξη της EuroLeague.

Ιδιαίτερη πρώτη περίοδος για τις δύο ομάδες, με τη Μονακό να μην ευστοχεί σε δίποντο έπειτα από δέκα αγωνιστικά λεπτά και την Παρτίζαν να στηρίζεται στον Κέβιν Πάντερ, ο οποίος σκόραρε τους 9 εκ των 16 πόντων της ομάδας του, που έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 16-14. Στην δεύτερη περίοδο οι Μονεγάσκοι πάτησαν το γκάζι και σκόραραν 30 πόντους με επιθετικό πλουραλισμό, έχοντας τον Μάικ Τζέιμς τόσο σε ρόλο εκτελεστή, όσο και σε εκείνον του δημιουργού. Ο Κέβιν Πάντερ συνέχισε το κρεσέντο του και buzzer beater έριξε τη διαφορά στους έξι στην ανάπαυλα (44-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με το παιχνίδι να παραμένει ντέρμπι και τον Πάντερ να είναι ασταμάτητος για τους Σέρβους και τον Καμίνσκι να δίνει επίσης λύσεις στο σκοράρισμα. Ο Τζέιμς με 2/2 βολές έγραψε το 65-61, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου και τα πάντα παρέμειναν ανοικτά στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο.

Εκεί η Μονακό έτρεξε ένα σερί 9-0, με τους ασπρόμαυρους του Βελιγραδίου να βρίσκουν σκορ μετά από τέσσερα λεπτά στην τέταρτη περίοδο. Η διαφορά έγινε γρήγορα διψήφια για τους γηπεδούχους. Η Παρτίζαν δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς και η Μονακό έφτασε στη νίκη με 85-70 τρέχοντας ένα επιμέρους 20-9.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Αλιάγκα, Ραντοΐκοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 44-38, 65-61, 85-70

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13 (1/3 τρίποντα), Λόιντ 9 (1/4 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ 9 (1/4 τρίποντα), Μπράουν 4, Ντιαλό 4, Κορνελί, Τζαϊτέ 14 (6 ριμπάουντ), Γουόκερ, Μοτιεγιούνας 3 (6 ριμπάουντ), Ουαταρά 5, Χολ 5, Τζέιμς 19 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 8 (4 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 6, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 28 (3/5 τρίποντα), Σμάιλαγκιτς, Γιάραμαζ, Νάναλι 6 (4 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς, Ντόζιερ, Πονίτκα, Καμίνσκι 17 (3/4 τρίποντα), Καμπόκλο 5

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 26/49 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 15/18 βολές, 37 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 13/26 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 17/18 βολές, 30 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 1 κλέψιμο, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Μονακό υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε (2/2, 21:30), ενώ η Παρτίζαν πηγαίνει στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια (2/2, 21:30).