Μονακό - Μπασκόνια 78-68: Στο Πριγκιπάτο κάνει ό,τι θέλει

ANDREAS PAPAKONSTANTINOU / TOURETTE PHOTOGRAPHY

Η Μονακό δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Μπασκόνια, την οποία κέρδισε εντός έδρας (78-68) για να φτάσει τις πέντε νίκες σε έξι αγώνες στην EuroLeague. Ακόμη πιο κοντά στα playoffs η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού, η Μονακό έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στην Μπασκόνια (78-68). Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς κυριάρχησαν μετά από την πρώτη περίοδο (με εξαίρεση το διάστημα από το 26' μέχρι το 32') και πήραν την πέμπτη νίκη σε έξι αγώνες, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο στον μεγάλο στόχο: την πρόκριση στα playoffs της EuroLeague.

Όλα αυτά σε μια βραδιά που ο Μάικ Τζέιμς ήταν άστοχος (3/11 σουτ), αλλά ο Γουίλ Τόμας (16 πόντοι) και ο Άλφα Ντιάλο (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ) έκαναν τη δουλειά -και με το παραπάνω.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, αφενός γιατί ήταν συνεπείς επιθετικά αφετέρου επειδή είχαν βρει τον τρόπο να περιορίσουν την δράση του Μάικ Τζέιμς. Το προβάδισμα του +1 (18-19) στο τέλος της πρώτης περιόδου δεν κράτησε πολύ βέβαια, αφού σταδιακά η Μονακό πάτησε το γκάζι. Με τον Ντόντα Χολ να αγγίζει το νταμπλ νταμπλ από το ημίχρονο (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και με δεδομένη την αστοχία της Μπασκόνια στο τρίποντο (2/11), η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έφτασε μέχρι το +10 (42-32) της ανάπαυλας, δείχνοντας έτοιμη να πάρει τη νίκη.

Η εκκίνηση της τρίτης περιόδου ήταν ακόμη καλύτερη για τους γηπεδούχους. Παρά το γεγονός πως ο Μάικ Τζέιμς δεν είχε τα ποσοστά που θα περίμενε κανείς, δεν υπήρξε πρόβλημα. Με τον Γουίλ Τόμας να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι και τον Ντουέιν Μπέικον να είναι -για πολλοστή φορά- συνεπής στο τρίποντο, η διαφορά έφτασε στο +21 (57-36) στο 26ο λεπτό.

Στα επόμενα έξι λεπτά πάντως, η Μπασκόνια λίγο έλειψε να φέρει τα πάνω κάτω και να προκαλέσει ένα ανεπανάληπτο κάζο για τη Μονακό. Βλέπετε, παρά την αστοχία από την περιφέρεια, ο φιλοξενούμενοι έκαναν σπουδαία προσπάθεια και έφτασαν μέχρι το -7 (65-58 στο 32'). Αυτό ήταν.

Η παρένθεση έκλεισε κάπου εκεί, με τους γηπεδούχους να ξαναπατάνε το γκάζι και να οδηγούν εκ νέου τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας, φτάνοντας στη νίκη που τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στα playoffs.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ - Νίκολιτς - Ραντόικοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 42-32, 61-49, 78-68.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 7 (1), Μπέικον 14 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Βέστερμαν 5 (1/4 τρίποντα), Τόμας 16 (7/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Ντιάλο 10 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 7 (1), Ουαταρά (3 ριμπάουντ), Χολ 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 9 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Μπάλντουιν 8 (2/8 σουτ, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σεντεκέρσκις 4, Μαρίνκοβιτς 5 (1), Γκρέιντζερ 13 (3/7 τρίποντα), Φοντέκιο 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ίνοκ 6 (7 ριμπάουντ), Κοστέλο 6, Πίτερς 15 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 3, Κούρουτς.

Ομαδικά στατιστικά - Μονακό: 24/41 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 12/13 βολές, 37 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 9 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Μπασκόνια: 21/41 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 8/12 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Μονακό ολοκληρώνει τη regular season με τους αγώνες απέναντι σε Αρμάνι Μιλάνο (εκτός) και Άλμπα Βερολίνου (εντός), ενώ η Μπασκόνια έχει μόνο έναν αγώνα, αυτόν με τη Ζάλγκιρις στη Fernando Buesa Arena.