Μονακό - Αναντολού Εφές 95-92: "Ατσαλάκωτοι" οι Μονεγάσκοι, πήραν το θρίλερ στην παράταση με ηγέτη Τζέιμς

PHOTO CREDITS: AS MONACO BASKET – DIRECTION DE LA COMMUNICATION

Σε ένα ματς ντέρμπι στο Γκαστόν Μεντεσίν η Μονακό ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια και αυτή που πήρε το ντέρμπι στην παράταση απέναντι στην Αναντολού Εφές (95-92) για την 2η αγωνιστική της EuroLeague, κάνοντας το 2/2 και υποχρεώνοντας την αντίπαλό της στην πρώτη της ήττα.

Με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει μεγάλο ματς και άλλους τρεις παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων, η Μονακό "έδειξε τα δόντια της" στο Πριγκιπάτο και πήρε το θρίλερ απέναντι στην Αναντολού Εφές με 95-92 στην παράταση για την 2η αγωνιστική της EuroLeague. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς παρέμεινε αλώβητη στην διοργάνωση, υποχρεώνοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης στην πρώτη της ήττα στην φετινή EuroLeague.

Το ματς είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ ειδικά στην τέταρτη περίοδο και έναν πρωταγωνιστή για την Μονακό που άκουγε στο όνομα Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός έκλεισε το ματς με 19 πόντους και τέσσερις ασίστ, με τους περισσότερους πόντους να έρχονται στην τέταρτη περίοδο και το κρίσιμο πεντάλεπτο της παράτασης.

Η Εφές πληγώθηκε από ορισμένες άστοχες βολές σε κρίσιμο σημείο, φεύγοντας εν τέλει με άδεια χέρια από το Μονακό παρά την σπουδαία εμφάνιση του Γουίλ Κλάιμπερν που ήταν ασύλληπτος με 27 πόντους (4/7 τρίποντα και 6 ασίστ).

Η Αναντολού Εφές έδειξε εξ αρχής τις διαθέσεις της στην σάλα Γκαστόν Μεντεσίν. Με τον Κλάιμπερν να ξεκινά ζεστός και τον Μίτσιτς να κάνει ουσιαστική δουλειά σε επίθεση και δημιουργία, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 απέναντι στους Μονεγάσκους που ήταν ιδιαίτερα άστοχοι τόσο μέσα στη ρακέτα όσο και από την περιφέρεια.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ένα γρήγορο σερί 5-0 έφερε το ματς στο τρίποντο (17-20), με τον Στραζέλ να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους και τον Ντιάλο να διαμορφώνει το 25-22 για το επιμέρους σκορ 11-2 της Μονακό. Η Εφές συμμάζεψε τα πράγματα και πήγε στα αποδυτήρια στο -1 (36-35).

Το 47-48 υπέρ της Εφές στην τρίτη περίοδο έδωσε τη θέση του στο 55-48 υπέρ της Μονακό που με τρίποντο του Μοερμάν και βοήθεια από τους Οκόμπο και Μπλοσομγκέιμ πήρε ξανά προβάδισμα. Η Εφές έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα στο φινάλε της τρίτης περιόδου (58-58).

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι με εναλλαγές στο σκορ και τις δύο ομάδες να παίζουν σκληρά. Με δύο βολές ο Μάικ Τζέιμς διαμόρφωσε το 73-71 υπέρ της Μονακό, με τον Μοτιεγιούνας να πηγαίνει τη διαφορά στους τέσσερις (75-71). Ο Κλάιμπερν ανέλαβε ξανά δράση και με τρίποντο έφερε και πάλι το ματς στον πόντο, τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε. Ρεσιτάλ τριπόντων στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα και σκορ και την Εφές να έχει προβάδισμα δύο πόντων (82-80 στο 39') αλλά το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί η Μονακό πήρε από νωρίς προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με τον Μίτσιτς να επιστρέφει στο παρκέ και να κάνει το 88-85 από τη γραμμή των βολών. Η Μονακό προηγήθηκε ξανά με τον Μάικ Τζέιμς πρωταγωνιστή πανηγυρίζοντας εν τέλει τη δεύτερή της νίκη στην διοργάνωση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Περούγκα, Κορομηλάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 36-35, 58-58, 82-82 (κ.α), 95-92

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 9 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Λόιντ 3 (1), Μπλοσομγκέιμ 6 (3/4 δίποντα), Ντιάλο 15 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μοερμάν 14 (3/6 τρίποντα), Μοτιεγιούνας 14 (7/8 δίποντα), Στραζέλ 2, Χολ 9 (4/4 δίποντα), Τζέιμς 19 (4/9 δίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 10 (2), Μπαλμπάι, Μπράιαντ 1, Κλάιμπερν 27 (4/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αρνα, Τουντσέρ, Πλάις 10 (4/8 δίποντα), Μίτσιτς 20 (5/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Εμπαγιέ 13 (2/4 τρίποντα), Πολονάρα 2, Ζίζιτς 9 (4/4 δίποντα), Ντάνστον

Ομαδικά στατιστικά - Μονακό: 29/53 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 16/22 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 24 ασίστ, 10 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Αναντολού Εφές: 18/36 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 17/24 βολές, 38 ριμπάουντ (29+9), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη, 5 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης η Μονακό θα ταξιδέψει στο Τελ Αβίβ για το ματς με την Μακάμπι (18/10, 21:05) ενώ η Αναντολού Εφές θα υποδεχτεί την Βαλένθια στην Κωνσταντινούπολη (18/10, 20:00).