STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Μεσολόγγι - Κολοσσός 87-77: Νίκη μετά από 84 ημέρες για τους νεοφώτιστους

Ο Γιαννούλης Χατζηνικόλας σε φάση από τον αγώνα Μεσολόγγι - Κολοσσός (30/1/2021) EUROKINISSI

Το αρνητικό σερί των εννέα ηττών έσπασε το Μεσολόγγι, που επικράτησε με 87-77 του Κολοσσού με πλουραλισμό και εξαιρετική αναλογία ασίστ/λαθών (VIDEO).

Εννέα σερί ήττες, ήταν πολλές για το Μεσολόγγι που μετά από το εντυπωσιακό 3/3 στην παρθενική του συμμετοχή στη Stoiximan Basket League είχε χάσει την ταυτότητά του. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου (30/1) του Κολοσσού με 87-77, ανέβηκε στο 4-9 (3-4 εντός έδρας) και έριξε τους Ροδίτες στο 5-8 (1-6 εκτός έδρας).

Τόντρικ Γκότσερ και Νταρέλ Πουαριέ ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων (22 ασίστ - 9 λάθη), με τους Χατζηνικόλα - Σαχπατζίδη να δίνουν σπουδαίες λύσεις από τον πάγκο. Ο Ντόμινικ Άρτις ήταν ο μόνος που ξεχώρισε από τον Κολοσσό, που δέχθηκε ένα σερί 16-0 στα τέλη της πρώτης και τις αρχές της δεύτερης περιόδου, έμεινε χωρίς σκορ για έξι λεπτά και δεν ανέκαμψε ποτέ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Κολοσσού, που πήρε δέκα πόντους από τον Καλίκ Σπάισερ για το 13-18 στο έβδομο λεπτό, δεν είχε συνέχεια. Οι αλλαγές του Καλαμπάκου και κυρίως ο Χατζηνικόλας οδήγησαν σε ένα σερί 12-0 για το 25-18 της περιόδου, με τους Ροδίτες να έχουν 7/18 σουτ, να βλέπουν το σερί να φτάνει το 16-0 για το 29-18 και να μένουν χωρίς σκορ για έξι λεπτά.

Στο ημίχρονο το Μεσολόγγι είχε κυριαρχήσει (43-29) καθώς έκρυψε τα 2/11 τρίποντα με τις 12 ασίστ για τα 15 καλάθια του, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν 11 πόντους στα τελευταία 14 λεπτά του πρώτου μέρους, είχαν 10/30 προσπάθειες και έξι τελικές πάσες για 12 λάθη.

Ακόμη καλύτερο στην έναρξη του β' μέρους, το Μεσολόγγι στηρίχθηκε στους Γκότσερ - Πουαριέ, πήγε στο +17 (58-41 στο 27') και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (64-51), με αποτέλεσμα να έχει διανύσει την περισσότερη απόσταση για να φτάσει στη νίκη. Με την άμυνα να κάνει τη διαφορά και τον Σαχπατζίδη να προσφέρει σκορ, οι γηπεδούχοι κράτησαν τον Κολοσσό σε απόσταση και έφτασαν με άνεση στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Σταματόπουλος, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 43-29, 64-51, 87-77

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 6 ασίστ), Γκότσερ 14 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μοτσενίγος, Γράβας 5 (2/7 σουτ), Πουαριέ 17 (8/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριν 10 (2/8 σουτ), Λάνγκφορντ 8 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές), Χατζηνικόλας 12 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 11 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Άρτις 15 (6/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντριτς 12 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σπάισερ 12 (5/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκόινς 1, Λιάπης, Αρσενόπουλος, Καντέρ 16 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπιλλής, Ζάρας 10 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Μεσολογγίου: 24/42 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 21/27 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 19/32 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 12/15 βολές, 35 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 14η αγωνιστική το Μεσολόγγι θα παίξει στη Νίκαια με τον Ιωνικό (6/2 στις 17:00), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί τον Ηρακλή (6/2 στις 17:00).

Photo credits: Eurokinissi