ΙΣΡΑΗΛ

Με το δεξί στα ημιτελικά η υπερηχητική Μακάμπι, έκανε το 1-0

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν με τη φανέλα της Μακάμπι
Ο Σκότι Γουίλμπεκιν με τη φανέλα της Μακάμπι EUROKINISSI

Με το δεξί μπήκε στους ημιτελικούς του ισραηλινού πρωταθλήματος η Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Χάποελ Ελιάτ 88-72 και έκανε το 1-0 στη σειρά. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ο Όμρι Κάσπι με 20 πόντους.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπήκε με το... δεξί στην ημιτελική φάση του ισραηλινού πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε της Χάποελ Ελιάτ 88-72 και έκανε έτσι το 1-0 στη σειρά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με το σκορ να εναλλάσσεται αρκετές φορές, όμως ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο μ' ένα 23-13 επιμέρους, ήταν αρκετό έτσι ώστε να ξέφυγαν με +11 (45-34) λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο μέρος, ανέβασαν κι άλλο την διαφορά και με μπροστάρη τον Όμρι Κάσπι που έβαλε μερικά μεγάλα σουτ, έφυγαν με τη νίκη, κάνοντας έτσι το 1-0 στα ημιτελικά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 45-34, 66-52, 88-72

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 8 (2/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Κλάιν 4, Τζόουνς 10 (4/11 σουτ), Καλέιρο 5, Χάντερ 8 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κοέν, Κάσπι 17 (7/9 σουτ, 3 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 7, Μπλέιζερ 2, Ζαχάρ, Ζίζιτς 11 (4/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ζούσμαν 16 (6/7 σουτ, 3 λάθη)