Με τα χίλια ζόρια η Ρεάλ στο Μπιλμπάο, πριν από το ταξίδι στο Κάουνας

Ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης, Πάμπλο Λάσο
Ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης, Πάμπλο Λάσο EUROKINISSI

Υπερπροσπάθεια έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης για να κερδίσει εκτός έδρας τη Μπιλμπάο, πριν από το ταξίδι στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει τη Ζάλγκιρις σε 42 ώρες, το απόγευμα της Παρασκευής (6/11).

Στο ημίχρονο είχε προβάδισμα 15 πόντων. Στο 30' η Ρεάλ βρισκόταν πίσω στο σκορ και το επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 31-14. Ο Πάμπλο Λάσο ήλπιζε ότι η ομάδα του θα περνούσε εύκολα από το Μπιλμπάο, τελικά την είδε να κερδίζει στις λεπτομέρειες (85-83) και με υπερπροσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, πριν από το ταξίδι στο Κάουνας για το ματς της 7ης αγωνιστικής της EuroLeague με αντίπαλο τη Ζάλγκιρις που θα γίνει σε... μιάμιση μέρα!

Ο "δεινόσαυρος" Οντρέι Μπάλβιν έβαλε δύσκολα στους Μαδριλένους με 18 πόντους από 8/12 δίποντα και 2/2 βολές, οι Μπράουν (16 πόντοι) και Ρουσέλ (16 πόντοι) τον ακολούθησαν, στο τέλος όμως νίκησε ο πιο γεμάτος και αυτή ήταν η Ρεάλ που δεν πηγαίνει στη Λιθουανία στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, καταπονημένη και σίγουρα όχι έτοιμη για να αντιμετωπίσει τους πρωτοπόρους της φετινής EuroLeague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-23, 29-44, 60-58, 83-85

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Αμπάλντε 9 (1), Καμπάσο 6 (6/7 βολές σε 8:28), Τέιλορ 7 (1), Τόμπκινς 16 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 2, Αλοθέν 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ρέγες 2, Κάρολ 10 (2), Λαπροβίτολα 3 (1), Γιουλ 14 (3), Ταβάρες 6 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ)