NBA

Μάβερικς - Σανς 108-109: Ο Μπούκερ πήρε το ματς-θρίλερ

Ο Ντέβιν Μπούκερ απέναντι στους Μάβερικς
Ο Ντέβιν Μπούκερ απέναντι στους Μάβερικς Ⓒ 2021 RICHARD W. RODRIGUEZ/ASSOCIATED PRESS

Ο Ντέβιν Μπούκερ πέτυχε ένα μεγάλο σουτ στα 1.5" πριν τη λήξη, δίνοντας τη νίκη στους Σανς με 109-108, με τους Μάβερικς πλέον να πέφτουν στο 8-13 στην κανονική διάρκεια του NBA (VIDEO).

Τρομερό ματς έγινε στο Ντάλας, με τους Μάβερικς για ακόμη ένα βράδυ να μην μπορούν να πάρουν τη νίκη και τους Σανς να φεύγουν με ένα μεγάλο διπλό, έπειτα από το νικητήριο καλάθι του Ντέβιν Μπούκερ, 1.5" πριν το φινάλε.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους Μάβερικς να έχουν ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων (47-53). Το δεύτερο ημίχρονο, συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τους Λούκα Ντόντσιτς και Τζος Ρίτσαρντσον να βάζουν μερικά δύσκολα καλάθια, όμως οι Φοίνιξ δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Στο τέταρτο και τελευταίο 12λεπτο, το ματς έγινε ροντέο και κρίθηκε κυριολεκτικά στο σουτ. Ποιος θα το έπαιρνε; Ο Ντέβιν Μπούκερ, 1.5" πριν ηχήσει η κόρνα της λήξης και εκεί που το σκορ ήταν 108-106 για τους γηπεδούχους, βγήκε, πήρε την μπάλα από την ασίστ του Πολ και σηκώθηκε για τρεις, με την κατάληξη να είναι γνωστή. Στην επαναφορά από το κέντρο του γηπέδου, ο Ντόντσιτς βγήκε από τα σκριν σούταρε από μακριά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 109-108.

Για τους νικητές, ο Ντέβιν Μπούκερ ήταν το πρόσωπο του αγώνα με το νικητήριο τρίποντό του, ενώ πέτυχε 24 πόντους με 4/8 τρίποντα. Ο Κρις Πολ ήταν φανταστικός, καθώς έβαλε 34 με 14/20 σουτ, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε και 9 ασίστ. Όσο για τους ηττημένους, ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε 25 πόντους με 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 5 (5 ριμπάουντ), Κλέμπερ 2 (6 ριμπάουντ), Πορζίνκγις 19 (10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ρίτσαρντσον 24 (9/16 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 25 (1/4 τρίποντα, 7/19 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ 18 (6/12 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπράνσον 11 (0/3 τρίποντα), Κόλεϊ-Στάιν 4, Τζόνσον, Μπερκ

ΣΑΝΣ: Μπρίτζες 10 (4 ριμπάουντ), Τζόνσον 10 (5 ριμπάουντ), Έιτον 10 (17 ριμπάουντ), Μπούκερ 24 (4/8 τρίποντα, 2 λάθη), Πολ 34 (4/7 τρίποντα, 14/20 σουτ, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκάλογουεϊ 6, Μουρ 2 (3 ασίστ), Κράουντερ 2, Καμίνσκι 11 (4 ριμπάουντ)