NBA

Μάβερικς - Λέικερς 115-110: Καθάρισε με 30αρα ο Ντόντσιτς

Ο Λούκα Ντόντσιτς των Μάβερικς κόντρα στους Λέικερς
Ο Λούκα Ντόντσιτς των Μάβερικς κόντρα στους Λέικερς Ⓒ 2021 TONY GUTIERREZ/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να σταματάει στους 30 πόντους οι Μάβερικς επιβλήθηκαν με 115-110 των Λέικερς. Στα ρηχά ο Άντονι Ντέιβις στην επιστροφή του, αγωνία για Πορζίνγκις στο Ντάλας.

Νίκη και αγωνία. Οι Μάβερικς έκαναν αυτό που έπρεπε κόντρα στους - χωρίς ΛεΜπρόν, αλλά έπειτα από 30 αγώνες με Άντονι Ντέιβις - Λέικερς, πήραν την νίκη με 115-110 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 32-26. Παράλληλα όμως αγωνιούν για την κατάσταση του Κρίσταπς Πορζίνγκις, ο οποίος στην τρίτη περίοδο "γύρισε" τον αριστερό του αστράγαλο και αποχώρησε από το παιχνίδι.

Ο Λούκα Ντόντσιτς με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ έδειξε τον δρόμο στους Μάβερικς, που είχαν συνολικά 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Πορζίνγκις να προλαβαίνει να σημειώνει 19 πόντους πριν αποχωρήσει και τον Τζος Ρίτσαρντσον να προσθέτει 13 πόντους.

Για τους Λέικερς, ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ είχε 29 πόντους και ο Ντένις Σρούντερ 25 πόντους, ενώ ο Ντέιβις έμεινε στους 4 πόντους με 2/10 σουτ σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τους Μάβερικς να έχουν το πάνω χέρι και να ξεφεύγουν με 62-51 στο πρώτο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο όμως οι Λέικερς έφεραν τούμπα την κατάσταση και προηγήθηκαν με 79-83, πριν το Ντάλας πάρει ξανά το πάνω χέρι και περάσει μπροστά με 94-90.

Στην τέταρτη περίοδο οι Μαβς έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 9 πόντους (103-94). Οι Λέικερς αντέδρασαν και μείωσαν σε 110-106 με 3 λεπτά να μένουν για το φινάλε, ωστόσο ένα τρίποντο του Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ στην επόμενη φάση έκανε το σκορ 113-106 και πρακτικά "κλείδωσε" την νίκη του Ντάλας.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-26, 62-51, 94-90, 115-110

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 10 (2), Πάουελ 10, Πορζίνγκις 19 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 30 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ρίτσαρντσον 13 (1), Χάρνταγουεϊ 8 (2/10 σουτ, 1 τρίποντο), Κόλεϊ-Στάιν 11 (8 ριμπάουντ), Μπράνσον 7 (5 ασίστ), Ρέντικ 7 (1)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 4 (2/10 σουτ), Κούζμα 8 (6 ριμπάουντ), Ντράμοντ 14 (19 ριμπάουντ), Σρούντερ 25 (2 τρίποντα, 13 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 29 (6), Μόρις 4 (2/8 σουτ), Χάρελ 14 (6 ριμπάουντ), Καρούσο 5 (1), Χόρτον-Τάκερ 4, ΜάκΛεμορ 3 (1)

Photo Credits: ⓒ 2021 Tony Gutierrez/ Associated Press