NBA

Μάβερικς - Κλίπερς 108-118: Ζωντανό το Λ.Α, επέστρεψε από το -19 και μείωσε σε 2-1

Ο Κουάι Λέοναρντ των Κλίπερς σε προσπάθειά του σε αγώνα με τους Μάβερικς
Ο Κουάι Λέοναρντ των Κλίπερς σε προσπάθειά του σε αγώνα με τους Μάβερικς Ⓒ 2021 TONY GUTIERREZ/ASSOCIATED PRESS

Οι Κλίπερς έδειξαν χαρακτήρα στο Ντάλας, ανέτρεψαν διαφορά 19 πόντων και νίκησαν με 118-108 στο Game 3, μειώνοντας σε 2-1 την σειρά.

Κλίπερς και Μάβερικς έχουν αποφασίσει να τρελάνουν κόσμο. Και αυτό έκαναν και στο Game 3, με τους Κλίπερς να επιστρέφουν από το -19 της πρώτης περιόδου και να παίρνουν την νίκη με 108-118 μέσα στο Ντάλας, μειώνοντας σε 2-1 την σειρά. Μία σειρά που έχουν νικήσει οι φιλοξενούμενοι και στους τρεις αγώνες!

Ο Κουάι Λέοναρντ με 36 πόντους ήταν ο ηγέτης των Κλίπερς, με τον Πολ Τζορτζ να προσθέτει 29 πόντους, τον Ρέτζι Τζάκσον 16 πόντους και τον Μάρκους Μόρις 15 πόντους.

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 44 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, αλλά πήρε λίγες βοήθειες, με τον Τζέιλεν Μπράνσον και τον Μαξ Κλέμπερ να έχουν από 14 πόντους και τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να μένει στους 9 πόντους με 3/10 σουτ.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τους Μάβερικς να έχουν πάρει φωτιά και να ξεφεύγουν με 11-0 στην αρχή. Και δεν έμειναν καν εκεί, αφού συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά, ξεφεύγοντας με 26-8 και 30-11! Οι Κλίπερς ωστόσο απάντησαν άμεσα και με ένα σερί 14-0 μείωσαν σε 30-25 και τελικά σε 34-31 στο τέλος της πρώτης περιόδου, κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι.

Οι δύο επόμενες περίοδοι βρήκαν τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται στο σκορ, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους Κλίπερς να προηγούνται με 86-89. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο οι Κλίπερς ήταν πιο ψύχραιμοι.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν το πρόβλημα στην άμυνα του Ντάλας, που έκανε συχνά double-team στους Λέοναρντ και Τζορτζ, βρήκαν την έξτρα πάσα στην αριστερή γωνία όπου οι Μόρις και Τζάκσον έβαλαν μεγάλα τρίποντα και ξέφυγαν με 95-105 με 6 λεπτά να μένουν για το φινάλε και 102-115 με 2.5 λεπτά να μένουν για το τέλος. Το παιχνίδι είχε κριθεί, αφού ό,τι και να έκανε ο Ντόντσιτς (και έκανε πολλά) δεν ήταν πλέον αρκετό για το Ντάλας.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-31, 61-63, 86-89, 108-118

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 6 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κλέμπερ 14 (4), Χάρνταγουεϊ 12 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 9 (3/10 σουτ, 1 τρίποντο), Ντόντσιτς 44 (7/13 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Πάουελ, Κόλεϊ-Στάιν 5, Μπράνσον 14 (4), Ρίτσαρντσον 4

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 36 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μόρις 15 (3), Ζούμπατς 2, Τζάκσον 16 (4), Τζορτζ 29 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπατούμ 8 (6 ριμπάουντ), Ρόντο 6 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μπέβερλι 2, Μαν 4 (6 ριμπάουντ), Κόφι, Φέρελ