STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Μαρούσι - Κολοσσός 85-74: Γιαννόπουλος και Μπρίσκο δεν είχαν αντίπαλο

BASKET LEAGUE 2023-2024 /  -   . (  / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE 2023-2024 / - . ( / EUROKINISSI) ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Ο Χάρης Γιαννόπουλος έκανε την αρχή, ο Αϊζέια Μπρίσκο πήρε ακολούθως την σκυτάλη και οδήγησαν το Μαρούσι στη μεγάλη νίκη επί του Κολοσσού (85-74) στην 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος πήρε φωτιά στη δεύτερη περίοδο, ο Αϊζέια Μπρίσκο ανέλαβε δράση στη συνέχεια και οι δυο τους βοήθησαν το Μαρούσι να χτίσει το +18 της ανάπαυλας, προβάδισμα που δεν αμφισβητήθηκε μέχρι το φινάλε. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη πήρε τη νίκη επί του Κολοσσού (85-74), βάζοντας παράλληλα τέλος στα όνειρα των θαλασσί για μια θέση στο Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε 25 πόντους με 5/12 τρίποντα και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Αϊζέια Μπρίσκο έδωσε 20 πόντους (με 6/10 σουτ και 7/10 βολές) και 10 ασίστ στο Μαρούσι. Από την άλλη, ο Άντριου Γκάουντλοκ είχε 19 πόντους με 3/7 τρίποντα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο επειδή κι οι δύο μονομάχοι ήταν άστοχοι. Με 31% στα σουτ το Μαρούσι και 33% ο Κολοσσός, ουδείς μπορούσε να νιώσει πως έχει το πάνω χέρι για τη νίκη, άλλωστε.

Όταν όμως ο Χάρης Γιαννόπουλος έκανε ένα βήμα μπροστά και... βρήκε το χέρι του, όλα έγιναν πιο απλά για το Μαρούσι. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη έκλεισε το πρώτο μέρος στο +18 (43-25) απέναντι σε εκείνη του Κούρο Σεγκούρα, που είχε 1/12 τρίποντα και 3 ασίστ για 6 λάθη στην ανάπαυλα.

Η διαφορά διατηρήθηκε σε επίπεδα ασφαλείας για το Μαρούσι στο τρίτο δεκάλεπτο από την στιγμή που ο Αϊζέια Μπρίσκο πήρε την σκυτάλη από τον Χάρη Γιαννόπουλο (64-47 στο 27'). Ένα μίνι σερί των φιλοξενούμενων μείωσε την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες (64-54 στο 31'), αλλά ο Κολοσσός δεν έμεινε εκεί.

Συνέχισε να πιέζει, εκμεταλλεύτηκε την κούραση των κοντών του Αμαρουσίου και έφτασε μέχρι το -5 (79-74) με δύο λεπτά για το τέλος. Δεν πλησίασε όμως περισσότερο, με τους γηπεδούχους να βγάζουν τις άμυνες που χρειάζονταν ώστε να φτάσουν στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Τζιοπάνος - Μαγκλογιάννης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 43-25, 64-52, 85-74.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 2, Τζούστον 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπρίσκο 20 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Ραντούλιτσα 7, Νικολαΐδης 11 (1), Σιμπάντε, Στασινός 6 (2), Μπόγρης 2, Γούνταρντ 8 (8 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 25 (5/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 19 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Ουτόμι 10 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σίτου 11 (8 ριμπάουντ), Πόλι 2, Περάντες 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπραΐκοβιτς 11, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας 2, Μπιλλής 7 (1), Καμαριανός, Παπαδάκης 5 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Αμαρουσίου: 21/41 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 16/20 βολές, 42 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 19/36 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 12/21 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Μαρούσι δίνει δεύτερο σερί εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό AKTOR (31/12, 17:15), ενώ ο Κολοσσός δοκιμάζεται ξανά μακριά από τη Ρόδο, αυτή τη φορά κόντρα στο Περιστέρι bwin (30/12, 18:00).