BASKETBALL CH. LEAGUE

Μάλαγα - Προμηθέας 67-54: Καλή προσπάθεια, τον πλήγωσε το πρώτο εικοσάλεπτο

FIBA BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Άργησε να μπει στο ματς της Μάρτιν Καρπένα Αρένα ο Προμηθέας, που ηττήθηκε με 67-54 από την Ουνικάχα Μάλαγα και πρέπει να ισοφαρίσει τη σειρά των προημιτελικών του Basketball Champions League για να γυρίσει στην Ανδαλουσία για την πρόκριση.

Το συναπάντημα με την Ουνικάχα ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολο για τον Προμηθέα, που... ψάρωσε το βράδυ της Τετάρτης (3/4), έκανε ένα πολύ κακό πρώτο εικοσάλεπτο και παρά την εντυπωσιακή προσπάθεια του δεύτερου μέρους, δεν πήρε ένα από τα σημαντικότερα αποτελέσματα στην ιστορία του.

Η ομάδα της Πάτρας ηττήθηκε με 67-54 στη Μάρτιν Καρπένα Αρένα και πλέον πρέπει να ισοφαρίσει τη σειρά των προημιτελικών του Basketball Champions League το βράδυ της 9ης Απριλίου στο Τόφαλος ώστε να γυρίσει στις 17 του μήνα στην Ανδαλουσία και να διεκδικήσει εκεί την πρόκριση στο Final Four του Βελιγραδίου (26-28/4).

Η Μάλαγα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-10, με τον Προμηθέα να έχει 1/8 τρίποντα και τρεις ασίστ για επτά λάθη. Οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου (11-0) έδωσαν το μομέντουμ στους γηπεδούχους, που συνέχισαν να σφυροκοπούν τους Πατρινούς μέχρι το 42-22 του ημίχρονου πριν νιώσουν αντίσταση στην τρίτη περίοδο.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν σε πολύ καλύτερο επίπεδο, η Ουνικάχα σκόραρε μόλις οκτώ πόντους σε αυτά τα δέκα λεπτά, ωστόσο ο Προμηθέας δεν κατάφερε πολλά. Μείωσε στους επτά (58-51) με τον Ρέινολντς και εκεί λύγισε απέναντι σε μία ανώτερη αντίπαλο.

18-5 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 10-4 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 22-24 οι πόντοι στη ρακέτα, 28-14 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 9-9 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), 17-6 οι εκτελεσμένες βολές, δεν προηγήθηκε ποτέ στο ματς ο Προμηθέας.

Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα γίνει στις 9 Απριλίου (19:30) στο Τόφαλος. Αν χρειαστεί και τρίτο ματς, αυτό θα γίνει στις 17 Απριλίου (21:30) στη Μάλαγα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Μαρκές, Μπαλντίνι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-10, 42-22, 50-38, 67-54

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Ντίαθ 3 (3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έτζιμ, Πέρι 13 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίμα 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές), Τέιλορ 5 (1), Μπαρέιρο 2, Κάρτερ 10 (2/6 τρίποντα), Καλινόσκι 7 (1), Λίμα 2, Οσετκόβσκι 12 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Τόμας 1

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας, Κόφι 6 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χέιλ 14 (4/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πάπας, Ρέινολντς 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κάουαν 11 (4/13 σουτ), Ετσενίκε 8 (3/9 δίποντα), Κόνιαρης (0/5 σουτ), Στίβενς 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Μάλαγα: 14/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 15/17 βολές, 41 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 13/30 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 4/6 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη, 20 φάουλ