Μακάμπι - Ζενίτ 72-78: Της πάνε τα εκτός έδρας

Ο Μπράιαντ απέναντι στον Χόλινς στο Μακάμπι - Ζενίτ
Ο Μπράιαντ απέναντι στον Χόλινς MACCABI TEL AVIV / TWITTER

Η Ζενίτ επιβεβαίωσε την άποψη πως είναι η καλύτερη ομάδα των εκτός έδρας αγώνων στην EuroLeague, κερδίζοντας -και- τη Μακάμπι επί ισραηλινού εδάφους (78-72).

Η Ζενίτ προσέθεσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη λίστα των ομάδων που κέρδισε στο γήπεδό τους, με το διπλό στη Menora Mivtachim Arena (78-72) να αποτελεί τον ιδανικό επίλογο στο 2020 για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ. Η ρωσική ομάδα πήρε τον έλεγχο του ρυθμού στο δεύτερο δεκάλεπτο, οδήγησε τη διαφορά μέχρι το 13 στο δεύτερο μέρος και με όπλο την -για ακόμη μία φορά- εξαιρετική της άμυνα, πανηγύρισε το διπλό μια βδομάδα πριν αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Άλεξ Πόιθρες (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Ματέους Πονίτκα (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), που πήραν την σκυτάλη από τον Κέβιν Πάνγκος και τον Αρτούρας Γκουντάιτις, που ηγήθηκαν στο πρώτο μισό του αγώνα.

Άτυχοι οι γηπεδούχοι που έχασαν πολύ νωρίς (στο δεύτερο δεκάλεπτο) τον Οθέλο Χάντερ με πρόβλημα στο μάτι. Ο έμπειρος ψηλός δέχθηκε ένα ακούσιο χτύπημα στη διεκδίκηση ενός ριμπάουντ και διακομίστηκε εν συνεχεία στο νοσοκομείο για να υποβληθεί σε εξετάσεις.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, είδε τον Άντε Ζίζιτς να κάνει σπουδαία δουλειά κοντά στο καλάθι (είχε 10 πόντους και 4 ριμπάουντ στο ημίχρονο), αδυνατούσε όμως να περιορίσει την δράση του Κέβιν Πάνγκος. Ο βασικός άσος της Ζενίτ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι τόσο δημιουργικά όσο και εκτελεστικά, για να αποτελέσει τον βασικότερο λόγο της ανατροπής που επετεύχθη μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έκαναν ένα σπουδαίο εκτελεστικά ημίχρονο με 11/16 δίποντα και 4/8 τρίποντα, για να πάνε στα αποδυτήρια, όντες στο +2 (37-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά μεγάλωσε πολύ γρήγορα. Η συνέπεια στο περιφερειακό σουτ και η δράση του Άλεξ Πόιθρες κοντά στο καλάθι έφεραν τη Ζενίτ στο +13 (43-56 στο 27'), με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει διαρκώς αλλαγές για να βρει την πεντάδα που θα αποδώσει εξίσου σε άμυνα και επίθεση. Με πολύ μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα και μεγάλα καλάθια από τους κοντούς, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και να την οδηγήσουν στις δύο κατοχές με ένα λεπτό για το τέλος, εκεί όμως ο Σκότι Γουίλμπεκιν αποδείχθηκε μοιραίος.

Έχασε ένα δίποντο κι ένα τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τα αμυντικά ριμπάουντ και με ψυχραιμία από την γραμμή των βολών διασφάλισαν ακόμη ένα διπλό για την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο - Πουκλ - Κορομηλάς.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 35-37, 52-62, 72-78.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 10 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 18 (2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 5, Καλοϊάρο 2 (1/4 σουτ), Χάντερ, Κάσπι 2, Ντόρσεϊ 13 (3/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο 9 (2), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 10 (4/6 δίποντα), Ζούσμαν 3.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάνγκος 11 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Φριντζόν, Χόλινς 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1), Ζούμπκοφ 8 (5 ριμπάουντ), Πόιθρες 16 (7/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκουντάιτις 9 (4/5 δίποντα, 1/4 βολές).

Ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι Τελ Αβίβ: 17/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 14/18 βολές, 26 ριμπάουντ (21+5), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 12 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Ζενίτ: 23/36 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 11/17 βολές, 36 ριμπάουντ (29+7), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα ξεκινήσει τον β' γύρο της regular season με το εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου (7/1, 21:00), ενώ η Ζενίτ θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ επί ελληνικού εδάφους (7/1, 21:00).

Photo Credits: Maccabi Tel Aviv BC / Twitter