Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ρεάλ Μαδρίτης 75-74: Με ψυχή και καρδιά έτοιμη για τα playoffs

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν με την φανέλα της Μακάμπι Τελ Αβίβ
Ο Σκότι Γουίλμπεκιν με την φανέλα της Μακάμπι Τελ Αβίβ EUROKINISSI

Με καρδιά και ψυχή στην τελική ευθεία του αγώνα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ έτρεξε σερί δέκα αναπάντητων πόντων και πήρε τη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης (75-74) στη Menora Mivtachim Arena. Άστοχος στην εκπνοή ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε.

Το βράδυ της Πέμπτης 24 Μαρτίου, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τη μεγαλύτερη -μέχρι την επόμενη- νίκη της σεζόν. Γύρισε από το -9 του 35ου λεπτού με τη Ρεάλ Μαδρίτης και πανηγύρισε έξαλλα στη Menora Mivtachim Arena χάρη σε 2/2 βολές του Σκότι Γουίλμπεκιν στα 37'' για το τέλος. Οι παίκτες του Αβί Εβέν δεν τα παράτησαν ποτέ, κράτησαν στο "μηδέν" τους φιλοξενούμενους για σχεδόν πέντε λεπτά και πήραν μια νίκη που μπορεί να τους οδηγήσει μέχρι την 5η θέση της κατάταξης, εκεί όπου προς το παρόν βρίσκεται η Αναντολού Εφές.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια πολλές φορές. Ο Τζέιμς Νάναλι με τον Κινάν Έβανς έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στην ισπανική ομάδα, η οποία -από την άλλη- έβλεπε τον Γκερσόν Γιαμπουσέλε να ηγείται. Μέχρι την ανάπαυλα βέβαια, ουδεμία ομάδα έδειχνε ικανή να επιβάλλει πλήρως τα δικά της "θέλω" στο παιχνίδι και να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Το +3 (41-44) της Ρεάλ Μαδρίτης στο ημίχρονο δεν την εξασφάλισε για τη συνέχεια, ειδικά από την στιγμή που η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερνε να είναι ανταγωνιστική, παρά τα πολλά λάθη της (10).

Η διαρκής εναλλαγή συναισθημάτων και καταστάσεων κράτησε μέχρι τα μισά περίπου της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (51-49 στο 26'), μέσα σε δυόμιση λεπτά όμως ο Τομά Ερτέλ έδωσε -για πρώτη φορά ως εκείνη την στιγμή- στη Ρεάλ Μαδρίτης τη δυνατότητα να πάρει βαθιά ανάσα. Η "Βασίλισσα" προηγήθηκε με +6 (51-57 στο 28') χάρη στις δικές του εμπνεύσεις, για να χτίσει ένα ψυχολογικό υπόβαθρο που έδειχνε να μην αμφισβητείται.

Τουλάχιστον μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα, οπότε οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +9 (65-74) με 2/2 βολές του Βενσάν Πουαριέ. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά όμως, το μπλακ άουτ της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν τόσο έντονο, που έδωσε στη Μακάμπι Τελ Αβίβ τη δυνατότητα και το δικαίωμα να φέρει τα πάνω κάτω. Ξανά. Ο Κίναν Έβανς έβαλε μαζεμένους πόντους, ο Σκότι Γουίλμπεκιν ευστόχησε σε ζευγάρι βολών και κάπως έτσι η "ομάδα του λαού" έκανε την ολική ανατροπή, ούσα πλέον αυτή μπροστά (75-74) με 37'' για το φινάλε της αναμέτρησης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν πρόλαβε να κάνει κάτι άλλο στο φινάλε (το σουτ του Γκερσόν Γιαμπουσέλε με την εκπνοή ήταν άστοχο), με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα σε έναν αγώνα που κρατούσε σφιχτά στα χέρια της για αρκετή ώρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ - Πατέρνικο - Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 41-44, 59-66, 75-74.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Εβέν): Γουίλμπεκιν 14 (2/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 19 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 κλεψίματα), Καλέιρο 2, Γουίλιαμς 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ρέινολντς 12 (6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 14 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζίζιτς 3 (1/5 δίποντα, 1/2 βολές), Ζιβ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς - Γκος 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ερτέλ 11 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Ρούντι 2 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Χάνγκα 8 (0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντεκ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Πουαριέ 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές), Ταβάρες 6 (3/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γιουλ 3 (1/6 σουτ), Γιαμπουσέλε 14 (1/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Τόμπκινς.

Ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι Τελ Αβίβ: 22/44 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 7/12 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ Μαδρίτης: 19/41 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 6/11 βολές, 48 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 18 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 17 λάθη, 5 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η regular season ολοκληρώνεται για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με τους αγώνες απέναντι σε Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (εκτός), Βιλερμπάν (εντός) και Μπαρτσελόνα (εκτός). Ενώ, η Ρεάλ Μαδρίτης έχει να παίξει με Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (εκτός) και Μπάγερν Μονάχου (εντός) πριν αρχίσει η post season.