Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπαρτσελόνα 79-86: Οι αμυντικές μηχανές δούλεψαν στα κόκκινα

BARCA BASKET

Μέσα σε επτά λεπτά, η Μπαρτσελόνα έκανε απλά τα πράγματα στη Menora Mivtachim Arena και πήρε την εκτός έδρας νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, για πρώτη φορά μετά από το 2016/17.

Τα υψηλά επίπεδα ενέργειας στην τελευταία περίοδο και οι διαφορετικές επιθετικές απειλές από την περιφέρεια βοήθησαν την Μπαρτσελόνα να πάρει την εκτός έδρας νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (86-79), την πρώτη μετά από το 2016/17 στην EuroLeague. Αυτή ήταν κιόλας η πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα της ισραηλινής ομάδας, η οποία έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη της τετράδας.

Όσο για τους νικητές; Ο Νικολάς Λαπροβίτολα (19 πόντοι με 6/12 τρίποντα) έκανε την αρχή, με τον Κόρι Χίγκινς και τον Άλεξ Αμπρίνες να παίρνουν την σκυτάλη στον δρόμο για μια πραγματικά σπουδαία νίκη στην EuroLeague.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε φουριόζα την αναμέτρηση, με όπλο το περιφερειακό σουτ. Και δη αυτό του Νικολάς Λαπροβίτολα. Με 5/9 από τα 6μ75 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους διατήρησε το προβάδισμα (20-23 στο 10'), σταδιακά όμως αυτό δεν έφτανε. Η δράση του Λορέντζο Μπράουν και του Γουέιντ Μπάλντγουιν έκανε τη διαφορά στην προσπάθε αντεπίθεσης της Μακάμπι, η οποία απέδωσε γρήγορα καρπούς. Βλέπετε, η ομάδα του Όντεντ Κάτας κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα (43-40).

Από εκεί και πέρα, για μιάμιση περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Ενδεικτικό της κατάστασης αποτέλεσε το γεγονός πως το προβάδισμα άλλαξε χέρια δώδεκα φορές. Πότε τα μίνι σερί της Μακάμπι Τελ Αβίβ και πότε εκείνα της Μπαρτσελόνα κρατούσαν ανοιχτό το θέμα του νικητή, με τον Κόρι Χίγκινς όμως να πατάει ελαφρώς το γκάζι, καθώς κυλούσε το παιχνίδι. Μαζί με τον Μάικ Τόμπι ήταν οι δύο παίκτες που έκαναν μάλιστα τη διαφορά, την στιγμή που έπρεπε.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο με βολές για σχεδόν επτά λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να ξεφύγει με +11 (69-80) στο 37' του αγώνα και -κάπου εκεί- να υπογράψει το φινάλε του αγώνα. Η εμπειρία των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους όσο κι η άμυνα δεν έδωσαν περαιτέρω δικαιώματα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία γνώρισε την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα στην EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ - Ρότσα - Πάντερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 43-40, 61-62, 79-86.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 8 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 18 (6/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ασίστ), Μπάλντγουιν 16 (4/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (5 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 8 (2), Χίλιαρντ, Χόλινς 2, Πόιθρες 10 (6 ριμπάουντ), Νίμπο 9, Κόλσον 6 (2).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Παουλί, Σανλί 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Βέσελι 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάλινιτς 5 (4 ασίστ), Σατοράνσκι 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Λαπροβίτολα 19 (6/12 τρίποντα, 1/1 βολή), Αμπρίνες 13 (2), Χίγκινς 15 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Τόμπι 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Νάτζι.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 22/42 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 20/26 βολές, 33 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 14 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 16/30 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 15/18 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 13 επιθετικά), 24 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έχει δύσκολη εκτός έδρας αποστολή απέναντι στην Παρτίζαν (18/11, 21:30), ενώ η Μπαρτσελόνα έχει δεύτερο σερί παιχνίδι μακριά από το γήπεδό της, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Αναντολού Εφές στο Sinan Erdem Sports Hall (17/11, 19:30).